PUHASTUSKUUR: DETOX VÕI „DETOX”?

Your body is incredible at „detoxing”. It’s called pooping & sweating. Best „detox diet” = regular exercise, eating more veggies, fruit, healthy fats, lean meat, some grains and drinking more water.”

(Sinu keha on suurepärane detoxis. Seda nimetatakse kakamiseks ja higistamiseks. Parim “detoxdieet” on regulaarne füüsiline aktiivsus, rohkemate köögi- ja puuviljade, tervislike rasvade, tailiha, mõningate teraviljade söömine ja vee joomine.”)

– Chris Mohr

Seoses ülemaailmse industrialiseerimisega viimase sajandi jooksul on igasuguste sünteetiliste kemikaalide tootmise ja kasutamise tagajärjel nende keskkonda sattumine tohutult kasvanud. Maa ja kogu selle elu on küllastunud inimtekkeliste kemikaalide ja jäätmetega nagu mitte kunagi varem inimkonna ajaloos. Selle tulemusena on ka inimeste kokkupuude nende toksiinidega tõusnud. Igal hetkel oma elust alates eostamisest kuni surmani puutud sa kokku tuhandete ainetega, millest mõned on surmavad, teised mürgised ja enamike puhul ei ole teada nende mõju meie tervisele ega loodusele. Need on igal pool ja sa puutud nendega kokku õhu, vee, mulla, tolmu ja toidu kaudu. Nende eest ei ole kuskile põgeneda. Sa saad ainult vähendada oma isiklikku kokkupuudet.

Ühes 2016. aastal avaldatud artiklis öeldi, et Euroopa Kemikaaliameti sõnul toodavad inimesed ligikaudu 144 000 erinevat kemikaali. USA Tervishoiuameti sõnul on USAs kasutusel ligikaudu 85 000 kemikaali, millele igal aastal lisandub umbes 2000 uut kemikaali, mida kasutatakse sellistes igapäevastes toodetes nagu toiduained, hügieenitarbed, retseptiravimid, puhastusained kodudes ja muru hooldusvahendid, ning mille mõju tervisele pole kuidagi uuritud. Moodsa tööstusliku toidu kasvatamisel, töötlemisel ja pakendamisel kasutatakse umbes 4000-6000 kemikaali, peamiselt pestitsiidide, säilitus-, lisa- ja värvainetena. Paljude nende ohutust, eriti mis puudutab lapsi, pole kuidagi kontrollitud ja keegi ei oska öelda, mis nende kombineeritud mõju meie tervisele on. ÜRO Keskkonnaprogramm hoiatab, et vaid vähesed neist kemikaalidest on nõuetekohaselt testitud tervise ja keskkonnaohutuse osas. Määrused on seni keelanud vaid 19 kemikaali teadaolevast 144 000st ja sedagi vaid mõnes üksikus riigis. Isegi surnult ja mahamaetuna anname me endasse kogunenud mürgid tulevastele põlvedele edasi, kuna need satuvad meie kudedest põhjavette.

Ma ei hakka tüütama pika nimekirjaga nendest keeruliste keemiliste nimedega ainetest, aga ilmselt pestitsiide (mürgid, mida pritsitakse meie puu- ja köögiviljade peale) teame me kõik. Enimkasutatud on veel ftalaadid (lõhnaõlides, juukselakis, seepides, šampoonides, küünelakkides, kreemides, plastmänguasjades, puhastusvahendites, meditsiiniseadmetes, toiduainete pakendites, plastpakendites jne), bisfenool A (kasutatakse toidu- ja joogipakendites, beebipudelites ja imbuvad toidu/joogi sisse konservipurkide vooderdistest ja plasttoodetest – mida kuumem on toit/jook, seda suurem on imbumisoht. Tore, et me oma beebidele neis sooja piima anname ja poe kuumletist endale toitu ostame) ja polübroomitud difenüüleetrid (televiisorid, audio- ja videoseadmed, mobiiltelefonid, personaalarvutid, monitorid, olmeelektroonika, kaablid, istmed, pistikupesad, õhupuhastid, torud, kangaste kattekihid jne). Need on kõigest kolm.

Testid näitavad, et kaasaegne kodanik on kõndiv saastekogu. USA haiguste ennetamis- ja tõrjekeskuse regulaarsed uuringud leidsid umbes 2000 ameeriklase vereanalüüsidest 212 tööstuslikku murettekitavat kemikaali. Sõltumatu Keskkonna töörühm leidis 186 inimese (vastsündinutest kuni vanavanemateni) vereanalüüsidest 414 tööstuslikku toksiini. Nad leidsid vastsündinud beebide verest 232 tööstuslikku kemikaali (sh tuntud kantserogeene). Lisaks ütleb Maailma Tervisehoiuorganisatsioon (WHO), et 68 riigis on emade rinnapiimas mürgised saasteained: kõrgeimad näitajad Indias, Egiptuses, Hollandis ja Belgias. USA uuring leidis kõigist kontrollitud imikute piimasegudest raketikütuse koostisosa jälgi. Lisame siia Johnson & Johnson beebipuudri seosed vähiga. Ja me ikka veel usume, et laste vähid on „halb õnn” ja põhjused teadmata? Teatud mürkidega kokkupuudet on seostatud kahjulike terviseprobleemidega nagu sisesekretsioonisüsteemi (hormoonide), neuroloogilised ja reproduktiivsed (sünnidefektid) häired, samuti vähk ja südame-veresoonkonna haigused. Me puutume iga päev kokku nii paljude ohtlike toksiinidega, mis põhjustavad väga tõsiseid haiguseid ja seetõttu on kummaline, et „detoxi” mõistet kasutatakse tavakeeles tihti hoopiski seoses kaalu langetamisega! Kaalu alandamine on tervise seisukohalt ülioluline, kuid selle sidumine turundusinimeste poolt detoxiga on detoxi tõelise tähenduse alavääristamine. Meil on elavhõbeda plommid suus, mis on aju mõjutavad neurotoksiinid (närvimürk), me oleme ümbritsetud ja puutume iga päev kokku ohtlike kemikaalidega jne – ühesõnaga meil on palju suuremaid probleeme kui kaalu alandamine…

Kuna aga kaaluprobleem on inimestel nii suur ja kõik, mis viitab selle alandamisele (eriti, kui see väidetavalt toimub veel kiiresti ja lihtsalt!), müüb hästi, siis loomulikult on selle langetamise peale terve tööstus püsti pandud, mis pakub hädalistele oma toodete ja teenuste näol lahendusi, lubades kiiret ja lihtsat kaalukaotust. Detoxtooteid ja keha puhastumist on lihtne müüa, sest kes ei sooviks oma keha puhastada, paari kilo kiiresti maha raputada, saada tervisest pakatavat nahka jne? See kõlab üsna ahvatlevalt, eriti kui sa kannatad parajasti ebameeldivate seedehäirete all, tunned end loiult, ei oma mingit motivatsiooni end sohvalt püsti ajada ja need neetud kartulikrõpsud või küpsisepakk käest panna. Viimasel ajal on lisaks juba ammu ringi keerelnud dieetidele, mis piiravad kaloreid, rasva või süsivesikute tarbimist, lisandunud n-ö detoxdieedid, -teed, -smuutid, -väljakutsed jne. Inimesed eeldavad, et saavad neid kasutades vabastada oma keha toksiinidest, puhastada oma käärsoolt või parandada maksa detoksifikatsioon. Need tablettide, pulbrite, ürtide ja vedelike näol müüdavad detoxtooted sisaldavad tavaliselt taimseid lahtisteid, mis stimuleerivad käärsoolt, mille tagajärjel sa pead sagedamini kui muidu tualetis pikemalt ajalehte lugema, andes sulle suurepärase mulje sellest, kuidas sa tänu detoxtootele kõvasti toksiine väljutad ja oma süsteemi puhastad 🙂 Seejärel lähed sa tootele sotsiaalmeediasse positiivset hinnangut andma, misjärel kõik on õnnelikud: sinul on mulje, et sa oled oma keha jaoks midagi olulist teinud, detoxtoote tootja on õnnelik, et sa pettusest aru ei saanud, ja keegi kolmas, kes seda positiivset arvustust loeb, on õnnelik, et saabki vaid mõne(kümne) euro vabanemise läbi kiire ja lihtsa lahenduse osta. Loe edasi, siis sa saad täpsemalt aru, kui mõttetu on oma soole puhastamise peale energiat ja raha raisata.

Teadlased on uurinud igasuguste levinud dieetide (Atkins, Vahemere jne) mõju, kuid detoxdieete pole uuritud, et kuidagi neid väiteid kinnitada. Meetodid, mida detoxiks kasutatakse, on väga erinevad, mittestandardsed ja sageli vastuolulised. Detoxi kliiniline määratlus on vähem ebamäärane: „mürgi või toksiini või selle tagajärje eemaldamise protsess mingilt alalt või inimesest”. Põhimõtteliselt puudub detoxi valdkonnas ühtne standardiseeritud praktiline juhend või õpik. Seega sõltub see väga individuaalsest haridusest, saadud koolitusest ja iseenda poolt välja töötatud protokollidest. Kirjanduses on konkreetsetest detoxprotokollidest väga piiratud andmed. Näiteks on olemas andmed meditsiinilise toidulisandi kasutamisest kombineerituna teatud toitude elimineerimisega (kõrvale jäetakse toiduained, mis inimestele kõige sagedamini probleeme tekitavad nagu gluteen, piimatooted, soja, muna, mais, sea-, veise-, kanaliha, oad/läätsed, kohvi, tsitrusviljad, pähklid, maavitsaliste taimede perekonda kuuluvad köögiviljad nagu harilik tomat ja kartul) ja leiti, et patsientide endi antud hinnangud ainevahetuse kohta käivale küsimustikule paranesid ja samuti kasvasid maksa ainevahetuse markerid, kuigi mitte kõik leiud ei olnud statistiliselt olulised.

Veel on olemas juhtumianalüüse, kus 83% detoxprogrammi läbinud patsientidest hindas oma tulemused „heaks” või „väga heaks”. Need küsimustikud täideti patsientide poolt kuni 10 aastat hiljem ja seega on väga subjektiivsed. Üks kõige sagedamini räägitud programm on Hubbardi puhastumise programm (Hubbard Purification Program), mida kasutatakse Manhattani tippkliinikus Maailma Kaubanduskeskuse päästetöödel osalenud töötajate ravimiseks. Antud programm keskendub niatsiini (B3-vitamiin) annuste järk-järgulisele tõstmisele, lisaks saun, füüsiline koormus, toidulisandid ja elektrolüüdid. Programmi tulemused on näidanud, et need vähendavad lipofiilsete kemikaalide (rasva tungivad) taset seerumis ja keha rasvkoes.

USA litsentseeritud holistiliste arstide seas tehti uuring, et välja selgitada, kui palju ja milliseid kliinilisi detox- ehk puhastuskuuri meetodeid kasutatakse. 92% vastajatest kinnitas, et kasutavad oma patsientide puhul mingisugust kliinilist detoxteraapiat. 75% vastanutest kasutas neid peamiselt järgmistel põhjustel: keskkonnatoksiinidega kokkupuudete tõttu, üldine puhastus/ennetus, seedetrakti häired, autoimmuunhaigused, põletik ja paljude muude haiguste/seisundite korral (kaalu langetamine oli 8. kohal). Mis puutub kasutatud meetoditesse, siis need olid tähtsuse järjekorras järgmised:

  • “puhastavad toiduained” (91%, näiteks ristõielised köögiviljad, peet, võilill),
  • suurendatud puu- ja köögiviljade tarbimine (88%),
  • vitamiinide/mineraalide/antioksüdantide toidulisandid,
  • orgaaniline toit (mõlemad 85%),
  • toiduainete elimineerimine (84%),
  • probiootikumid (83%),
  • keskkonnamürkidega kokkupuute vähendamine (81%),
  • kiudained/väljaheite suurendamine (79%),
  • sapi eritumist soodustavad ürdid (75%, nt kurkum, salvei, võilill jne),
  • saun (66%),
  • naha kuivharjamine (56%),
  • lümfivedelike ringlusele kaasaaitavad ürdid (51%),
  • loomsete toiduainete vältimine (47%),
  • vesiravi (40%),
  • kardiovaskulaarne treening (39%),
  • suurendatud valgu tarbimine (35%),
  • käärsoole hüdroteraapia,
  • erinevate homöopaatiliste vahendite kombineerimine (mõlemad 33%),
  • paastumine (31%),
  • homöopaatilised vahendid
  • lahtistava toimega ürdid (mõlemad 27%).

Nagu sa näed on top 6 meetodit seotud sinu toitumisega ja lisaks on nimekirjas veel 7 toitumisega seotud meetodit. Kui uuriti, mille järgi tehakse otsus, et patsient detoxit vajab, siis kolm kõige enam levinud põhjust olid: patsiendi meditsiiniline ajalugu, keskkondliku toksiiniga kokkupuude ja vereanalüüs (veresuhkur, elektrolüütide ja vedeliku tasakaal, neeru- ja maksafunktsioon). Kuigi enamus (83%) arstidest kasutas mingisugust tagasiside süsteemi (nt patsientide sümptomite kohta käiv küsimustik, patsiendi meditsiiniline ajalugu, uriinitest), et detoxteraapia efektiivsust hinnata, siis ainult vähesed neist on objektiivsed vahendid tõelise efektiivsuse hindamiseks.

Küll aga toetavad muud uuringud toitumise rolli haiguste, põletiku, allergiate ja astma ennetuses ja ravis, samuti keskkonnakahjustuste vältimises ja ravis. Näiteks, mõned puu- ja köögiviljad sisaldavad antioksüdante ja fütotoitained, mis suurendavad detoksifikatsiooni. Uuringud näitavad näiteks, et rohelistes leht- ja ristõielistes köögiviljades ning küüslaugus on suures koguses antioksüdante, mis suurendavad maksa II faasi detoxit. Toiduainete koostisosad mängivad rolli näiteks steroidhormooni östrogeeni ainevahetuses. Mitmed hiljutised uuringud on näidanud, et kõige tähtsamateks koostisosadeks on sojatoodetes ja ristõielistes köögiviljades (brokoli, lillkapsas, lehtkapsas jne) olevad teatud koostisosad: aitavad reguleerida östrogeeni signaale ja sellega vähendada teatud vähivormide riski. Östrogeen on naissuguhormoon ja nagu kõik, mida keha meile ise toodab, on vajalik, ei ole ka östrogeen meie vaenlane nii kaua, kuni seda ei ole meie kehas liiga palju. Sa võid saada liigset östrogeeni oma šampoonist, toidust (piima- ja nisutooted, liha, lisaained töödeldud toidus), teatud ravimitest, stress jne. Näiteks ühes uuringus anti emakakaela vähieelsete rakumuutustega naistele ristõielistes köögiviljades esinevat komponenti ja see tõi kaasa statistiliselt olulise regressiooni nendes rakumuutustes võrreldes kontrollgrupis olevate naistega, kes ei saanud antud toidulisandit. Sellised tulemused näitavad kindlalt, et toitumine, mis sisaldab teatud koguses ristõielisi köögivilju (mis annab kasulikke fütokemikaale) mõjutab östrogeeni detoxit ja kõrvaldamist. Molekulaarse ja rakubioloogia uurimistööd on näidanud, et toitumine ja elustiilivalikud mõjutavad nii seda, kui palju sa potentsiaalselt mürgiste ainetega kokku puutud kui ka seda, kuidas su keha detoxfunktsioonid töötavad. Mõned olulised näited nendest mehhanismidest: muutused toksiinide imendumises (näiteks muutus kiudainete tarbimises), soolestiku mikrokliimas (näiteks probiootikumide tarbimises), teatud ensüümide väljendumises (näiteks ristõielistes köögiviljades sisalduva ensüümi) ja muud mõjud ensüümifunktsioonide detoxile (näiteks pH, vitamiin B12 jne).

Nagu eelnevalt sai mainitud, siis detoxdieetide mõju pole tegelikult uuritud või on nende tulemused väga subjektiivsed. Ühed uurijad üritasid viga parandada ja viisid läbi katse 31 patsiendiga, kellel polnud tõsiseid terviseprobleeme, kuid kes kaebasid kroonilise väsimuse, keskendumisraskuste, kõhupuhituse, lihaste- ja liigesevalu ja/või raskuste üle kaalu kaotada. Uuringu eesmärgiks oli hinnata muutusi kaalus, kehamassiindeksis (KMI) ja osalejate meditsiinilistes sümptomites. Nad pidasid 4 nädalat rikastatud toidukorraasendajaga madala kalorsusega detoxdieeti (850-1000kcal päevas). Toiduasendajad on tavaliselt töödeldud pudelisse pandud tooted, mida sa saad tarbida mõne oma toidukorra asemel, tihti on need madala kalorsusega ja rikastatud piisava mineraalide ja vitamiinide kogusega, millest sul muidu nii vähe kaloreid süües puudu jääks. Nad sõid hommiku- ja lõunasöögiks toidukorra asendajat (ehk siis mingit pulbrit veega: 2 kulbitäit riisipõhist proteiinipulbrit, 1spl kiudaineid ja 2spl sojaletsitiini, mida on kõige enam võimalik saada sojast, aga ka tavaliselt kapsast, Brüsseli kapsas, lillkapsast, ubadest ja pea kõigist lehtköögiviljadest) ja päeva jooksul olid veel lubatud teatud kindlad (enamasti taimsed) toiduained. Selles pulbris olid teatud aminohapped, mis aitavad maksadetoxile kaasa – glütsiin (saab ubadest, spinatist, lehtkapsast, lillkapsast, kapsast, kõrvitsast, banaanist, kiivist jne, jne), glutamiin (ubadest, peedist, kapsast, porgandist, sellerist, Brüsseli kapsast jne, jne), tsüsteiin (küüslauk, sibul, brokoli, kaerahelbed jne). Ankeediga hinnati patsientide sümptomeid, mis võivad olla seotud mürgisusega ja see näitas pärast 4 nädalat teatud sümptomite osas langust. Mõned patsiendid ütlesid, et programmi alguses läksid sümptomid hullemaks, kuid need möödusid 3-5 päeva järel (see on väga tavapärane ja iga inimene, kes oma toitumist drastiliselt muudab, peab olema valmis, et kui toitumine oli enne alustamist väga kehva, siis sarnaselt paastumisega  läheb enne paremaks minemist hoopiski hullemaks). Lisaks võtsid osalejad keskmiselt alla 4kg ja KMI langes 29,2-lt 27,8ni (25,1-30 = ülekaal). Uurimisrühm pani need muudatused maksa detoxi faas I ja faas II paranemise arvele, sest patsiendid tarbisid kõrge toitainetetihedusega toiduaineid. Teiseks võimalikuks selgituseks pidasid nad, et patsiendid eemaldasid oma toidulaualt põletikku põhjustavad toiduained – allergeene või mürgiseid komponente sisaldavad – ja seeläbi vähenes keha süsteemne põletik, mis võimaldas efektiivsemat detoxit. Uurijad järeldasid, et antud patsientide peal kasutatud madala kalorsusega toidukorra asendamise dieet tundub olevat nii kaalukaotuseks kui ka krooniliste terviseprobleemide vähendamiseks toimiv võimalus. Samas tunnistasid nad, et tulemused võisid tuleneda ka platseebost. Samuti toimus see uuring vaid kuu ja seetõttu ei tea nad midagi selle kohta, kas ja kui kaua osalejad oma 4kg-st kaalukaotust pärast seda suutsid hoida.

Ma isiklikult ei leidnud nendes tulemustes midagi üllatavat. Kas sa panid tähele, et need komponendid, mida toidukorraasendajas kasutati, esinevad ühtedes ja samades toiduainetes – täpselt samad nimed korduvad kogu aeg. Ma ei mõista, miks peaks keegi seda pulbrit tarvitama, kui saab lihtsalt normaalset toitu süüa, saada kõik need detoxiks vajalikud aminohapped ja samal ajal nautida täiskõhtu ja maitsvat toitu (ma ei usu, et see veega alla lastud pulber mingi eriline maitseelamus oleks ja kõhtu kauaks täidaks). Pluss sa saad kiudaineid rohkem kui vaja, vajaduseta lisaks veel kiudainete pulbrit võtta. Ma ei oska kommenteerida seda konkreetset pulbrit, mida selles uuringus kasutati ja kindlasti on olemas paremaid ja halvemaid valikuid, kuid selliste toodete puhul tuleb alati arvestada, et see pole „päris” naturaalne toit, vaid inimese poolt valmistatud töödeldud toode. Kuna need tooted peavad pikalt poeletil vastu pidama, siis nad on töödeldud ja mõningate ebatervislike koostisosadega. Samuti on vitamiinid ja mineraalid tavaliselt sünteetilist päritolu, mitte võetud naturaalsest toidust. Lisatud on ka suhkruid, kunstlikke magustajaid ja muid lisaaineid nagu stabilisaatoreid, säilitusaineid, paksendajaid, õlisid jms. Kuna seal pole looduslikku kiudaineid, siis nad ei täida kõhtu väga pikalt.

Ühed teised uurijad viisid läbi midagi sarnast – pilootuuring nädalase SPAs läbiviidava detoxprogrammiga, mis sisaldas endast madala kalorsusega mahlapaastu (800kcal päevas), joogat, mediteerimist ja kooloni hüdroteraapiat (4 korda). Osalejateks olid 15 tervet inimest. Tulemusena kaotati veidi kaalu, vererõhk, kolesterool ja elavhõbeda tase veidi alanes, vere hemoglobiinisisaldus tõusis, depressioon ja ärevus langes. Küll aga ei leitud mingeid olulisi muutusi maksa ega kilpnäärme töös. See kõik on tore ja alati on hea idee võtta aeg maha ja minna SPAsse lõõgastuma, kuid nendes „detox” tulemustes pole absoluutselt mitte midagi üllatavat. Kui sa tarbid päevas ainult 800kcal, siis muidugi sa võtad kaalust alla, omaette küsimus on, kui kauaks seda jätkub, kui sa nädala möödudes koju naased ja vähemalt 2000kcal tarbima hakkad. Kõik uuringud, mis me seni oleme käsitlenud teiste teemade raames (näiteks meeste tervis või 2. tüüpi diabeet) on näidanud, et liha- ja töödeldud toidu eemaldamine ning taimesete toiduainete söömine/joomine mõjub positiivselt su vererõhule ja kolesteroolitasemele. Nägime mõningast toksiinide eraldumist, mis pole üllatav, kui jällegi sa ühelt poolt ei tarbi selliseid toiduaineid, mis neid sinu kehasse toovad (töödeldud toidud jne) ja teiselt poolt tarbid suures koguses vitamiine ja mineraale, mis aitab neid su kehast eemaldada. Selline mõnus olemine SPAs, igasugustest muredest ja stressist eemal, mediteerides ja joogatades loomulikult alandab depressiooni ja ärevust. Aga kas seda on õige inimestele maha müüa mingi erilise detoxprogrammi nime all, on küsitav. Sa võid seda kõike kodus ise teha, ja nagu tulemused näitasid, siis maksatöös ei muutunud nädalaga absoluutselt mitte midagi. Isegi selle kooloni puhastuse kohta ütlevad eksperdid, et see on selline väline meede – see võib olla abiks, et puhastad soole seal olevatest jääkidest ära, kuid rakutasandil, kus tõelist puhastumist vaja oleks, ei muuda antud protseduur mitte midagi. Kuna protseduur toimub ainult sooles, siis see ei puuduta absoluutselt kuidagi ka maksa ega lahenda toksiinide pidevat pealetungi sissesöödud toidust, pealemääritud kreemidest, meigist jne. Inimesed arvavad, et võivad lihtsalt mingi detoxkuuri läbi teha ja kohe kõik on hästi. Mitte keegi ei mõtle sellele, et muuta seda, mida nad söövad, mida nad oma nahale panevad jne. Nad kujutavad ette, et elavad oma elu vanaviisi edasi ja kasutavad detoxit vahetevahel abinõuna.

Detox on eluliselt oluline, mille puudumine võib viia haigestumise ja enneaegse surmani. Tõeline detox toimub raku tasandil ja on meie kehasse sisseehitatud süsteem, mis töötab absoluutselt iga päev. Detoxi protsess sisaldab endast sise- ja välispäritolu mürkide koondamist, ümbertöötlemist ja väljutamist. Väliste mürkide allikad on ravimid, raskemetallid, mikroobid ja kemikaalid nagu pestitsiidid, herbitsiidid, lisaained toidus (E-ained), majapidamises kasutatavad puhastusvahendid ja muud saasteained. Sisepäritolu toksiinid on ainevahetuse lõpp-produktid ja bakteriaalsed endotoksiinid. Enamik detoksifikatsiooni- ja mürkide lagundamisprotsessist toimub maksas ja rakkudes, mis katavad soolt, käär- ja pimesoolt. See protsess toimub maksas kahes faasis. Erinevate makro- ja mikrotoitainete pidev juurdevool ja samuti kiudained on vajalikult selleks, et kogu see protsess toimiks. Pärast I faasi läbimist on toksiinid veel toksilisemad kui need enne olid. Su rakud toodavad iga päev energiat ja iga kord, kui sa energiat toodad (vahet pole kas oma rakus või kaminas puid põletades), eralduvad jäätmed (suits), ühesõnaga mingisugune kõrvalsaadus. Kõrvalsaadusteks on vabad radikaalid. Selleks, et suits välja saaks, peab siiber lahti olema. Kui sa ei saa oma rakkudest toksiine välja, on see suur probleem. Vahetevahel detoxtee joomine, mõnepäevane detoxkuur jne – see on nagu viskaks metsapõlengule paar ämbritäit vett peale. No ei aita.

Et tekkinud kõrvalproduktide kahju tõkestada on vaja väga palju taimsetest allikatest nagu porgandist, spinatist ja lehtkapsast, küüslaugust, sibulast ja ristõielistest köögiviljadest, granaatõunast, rohelisest teest ja vaarikatest, mustikatest ja põldmarjast ning kurkumist saadavaid spetsiaalseid komponente. Lisaks C- ja E-vitamiin, seleen, vask, tsink, mangaan, koeensüüm Q10 jne, jne. Mida enam taimsetest allikatest toitaineid su igapäevane menüü sisaldab, seda tõhusamalt su kehasse ehitatud detoxsüsteem toimib. Vastupidine on samuti tõsi – kui su igapäevane menüü koosneb töödeldud toidust, rafineeritud suhkrust ja valgest jahust, küllastunud rasvadest ja alkoholist, siis ei suuda see süsteem toime tulla selle suure koormusega ja sa tunned (ning näed välja) halb. Kui seda nimekirja vaadata, siis pole ime, et inimeste maks, kel on halb toitumine, ei suuda nende toksiinidega toime tulla. Toitained seonduvad mürkidega ja seega võivad ammenduda, kui neid pidevalt peale ei tule. Seetõttu on suurepärane toitumine hädavajalik. Ja maksal pole puhkepäevi, ta töötab kogu aeg ja vajab neid minaraale ja vitamiine absoluutselt IGA päev – kas sellest aastas korra tehtavast “puhastuskuurist” või “smuutiväljakutsest” peaks siis aastaks jätkuma?

Detoxi II faasis erituvad need toksiinid sapi ja väljaheite või seerumi, neerude ja uriini kaudu. Ühesõnaga on 4 väljumisviisi: hingamine, higistamine, väljaheite ja urineerimise kaudu. Naistel lisaks mentruatsioon. Sporti pole vaja teha selleks, et kaalu alandada, sest see töö tehakse ära köögis, aga seda on vaja detoxiks. Spordi tegemine põhjustab sügavat hingamist, higistamist (naha kaudu eralduvad toksiinid – seetõttu higi haiseb, võivad tekkida nahalööbed jne), mõjub hästi seedimisele ja paneb liikuma lümfivedeliku (ma ei jõua siinkohal lümfisüsteemi teemat puudutada, kuid see on ülioluline liikuma saada). Kas sa näed nüüd, miks on vaja palju kiudaineid iga päev süüa? Sest korra või paar nädalas oma toksiinide väljaheite kaudu eraldamine pole lihtsalt piisav. Samas see, mis väljaheite kaudu eemaldub, on seedejäätmed, kuid peale selle on meil suur hulk rakusiseseid jäätmeid, mis peavad samuti välja saama. Iga rakk on nagu väike inimene: toitub ja eraldab väljaheiteid. Kui toksiinid on talletatud rasvkoes, võivad need tekitada probleeme, sest kogu see prügi on kuhjunud su kehasse. Kas sa kujutad ette, mis juhtuks, kui sa ei saaks oma seedejäätmetest enam vabaneda? See oleks sama nagu su kanalisatsioonisüsteem kodus oleks umbes – kui see on piisavalt kaua rivist väljas, siis ta saastab kogu su elamise selle jamaga. Sama võib juhtuda raku tasandil. Kui see on juhtunud, siis sorry, aga mitte ükski kogus tablette, pulbreid, detoxteed või muude taimsete preparaatide ostmine ei pane seda meie loomulikku süsteemi uuesti korralikult tööle. Ainuke, kes sellega toime tuleb, on keha ise, mitte mingi detoxtoode.

Et oma maksa väga keerukat detoxprotsessi toetada on tark keskenduda oma toitumisele – kui 1 õun sisaldab väidetavalt vähemalt 700 erinevat fütokemikaali, siis on parem süüa õuna kui asendada sellest saadav kasu mõne üksiku toidulisandiga. On väga raske ette kujutada, kuidas mõni üksik fütokeemiline komponent, mis on terviktoidust eraldatud – nagu lükopeen tomatitest, beetakarotenoid porgandist, resveratrool viinamarjadest või sulforafaan brokolist – annaks toidulisandina sama kasu. Nagu me oleme varem käsitlenud, on terviktoidus palju erinevaid vitamiine, mineraale, fütokemikaale ja antioksüdante, mille vahel on sünergia ja see on see, mis pakub kaitset vähi ja muude haiguste eest. Ühe teatud komponendi tarbimine tableti kujul ei anna sama tulemust.

Esimeseks sammuks, kuidas toitumisega oma detoxprotsessi aidata, on eemaldada toidud ja joogid, mis võivad kaasa tuua keha koormamise toksiinidega: toidud, mis sisaldavad naftatööstuse jääke, grillitud liha, transrasvhapped ja metallide ning kemikaalidega saastunud vesi. Edasi on oluline lisada toiduained, mis toidavad detoxit läbiviivaid organeid, mõjutavad positiivselt rakkude geneetilist väljendumist ja signaalide andmist. Inimesed tihti nõuavad detoxprogrammi ja on üllatunud kuuldes, et see pole programm, vaid pigem detoxelustiil, mida tuleb iga päev viljeleda. See elustiil hõlmab endast:

  1. Keskkondlike toksiinide nagu raskemetallide (nt arseen – leidub toidus ja vees; elavhõbe – leidub kalades, hambaplommides, vanades termomeetrites; plii – konservikarpides, mänguasjades, värvides), püsivad orgaanilised saasteained (pestitsiidides, kalades, rasvases lihas) ja elektromagnetkiirgus (raadio- ja TV-lained, röntgen arsti juures) vältimine.
  2. Mürgiste ainete koondamine ja kõrvaldamine kaotades oma kehalt liigse rasvakihi, käies saunas, tehes trenni ja kelatsiooniteraapiat (keha puhastumine raskemetallidest).
  3. Hoolitsedes oma seedetrakti tervise eest.
  4. Suurepärane toitumine ja piisavas koguses vee tarbimine.
  5. Tähelepanu pööramine stressile, sellega toimetulekule ja headele suhetele.
  6. Piisav uni ja puhkus.

Vaata nüüd korra seda nimekirja. Kas seal on kirjas, et sa pead korra aastas ostma mingi ettevõtte tooteid/teenuseid, et läbida mõnepäevane „puhastuskuur” või on seal pigem kirjas tegevused, mille puhul kogu aeg räägitakse, et tuleks hea tervise nimel REGULAARSELT teha? Kõik vanad head tuttavad – kaota üleliigne kaal, toitu tervislikult, joo vett, tee trenni, oma häid suhteid, tegele stressi maandamisega ja puhka piisavalt. Ma väga vabandan, et ma lõhkusin kogu selle glamuuri ja erilise aura, mis head turundusinimesed on detoxi ümber loonud, ja suutsin selle muuta surmigavaks igapäevaseks rassimiseks selle asemel, et edasi elada õndsas teadmises, et sa saad korra aastas oma rahakotirauad avada ja ülejäänud aasta on mureta 🙂 Aga päriselus see nii ei tööta.

Nii kurb kui see ka pole, rusikareegel on, et kui keegi lubab sulle kiiret ja lihtsat viisi oma keha sisemiselt puhastada ja/või kaalust alla võtta, siis see pole võimalik! Sa nägid kui keeruline see protsess on, see toimub iga päev, seega tuleb ka absoluutselt igal päeval aastas hoiduda toksiinidest ja süüa toitu, mis annab maksale vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Et oma kehas juba olevast toksiinide pagasist lahti saada, võtab kuid ja aastaid selle kallal töötamist, mitte nädalavahetusel ühe smuutikuuri tegemine või õhtuti „detoxtee” joomist. Pole olemas sellist asja nagu detoksifikatsioon 5 päevaga, 2 nädalaga vms. See on protsess, mis võib võtta aastaid. Igasugune mürgiste toodete oma elust jäädavalt eemaldamine või asendamine kvaliteetsemate toodetega teeb su tervisele palju rohkem head kui ükskõik millise kahtlase väärtusega programmi läbimine. See ei ole „väljakutse”, vaid peaks olema elu osa. Kui sa ei muuda seda, mida sa iga päev sööd, mida sa oma nahale määrid (nahk on meie suurim organ), milliseid mänguasju ja toidunõusid sa oma lapsele ostad jne, võtad aastas korra-paar osa mingist „kuurist”, „programmist” või „väljakutsest”, kuid elad seejärel oma elu vanaviisi edasi, siis sa raiskad oma raha. Tõeline detox on raske, nõuab tööd, aega ja teadmisi, see pole see glamuur, mida reklaamid sulle lubavad, või nii lihtne, kui on mingi toote ostmine. Detoxi ostmine karbi kujul sel ajal, kui sa ei tunne end kõige tervemana, on sama nagu osta loteriipilet olles pankrotis. Sul on head kavatsused, sa oled täis lootust, kuid paratamatult osutub see aja ja raha raiskamiseks ning sul pole selle tulemusena midagi ette näidata.

Aga ehk sa mõtled, et kuidas siis kõik need inimesed, kes on neid reklaamitud tooteid/teenuseid ostnud, end nii hästi tunnevad või võib olla oled isegi selle läbinud ja tundsid end hästi – seega see peab ju töötama?! No mina näiteks söön väikeste liialdustega 365 päeva aastas tervislikku toitu ja tunnen end täpselt sama suurepäraselt kui detoxkaupmehed oma reklaamides lubavad vaatamata selle, et ma pole eales selliseid kuure teinud ega ühtegi neist toodetest ostnud. Äkki on asi lihtsalt selles, et sa tavaliselt ei söö kõige tervislikumalt ja siis väike puhkus seedesüsteemile, suure vitamiini- ja mineraalisisaldusega toidu tarbimine tõi selle tulemuse? Äkki pole see kuidagi seotud selle konkreetse tootega? Kas sa ei arva, et kaotaksid kaalu ka siis, kui ise kodus 3 smuutit päevas kokku segad ja ainult neist nädal aega toitud? Nagu nende eelmiste uuringute juures juba mainisin, siis ei pea olema raketiteadlane, et aru saada, et kui sa tarbid alla 1000kcal päevas, siis sa võtad alla, olenemata sellest, kas sa läbid mingit programmi või ostad mingeid tooteid. Võid katsetada. Nende toodete kasutamise asemel pane ise banaan, pirn, ananass, mango, spinat, seller ja veidikene vett blenderisse ning tee endale roheline smuuti.

See kõik võib tunduda täitsa lootusetu, et mida sina üksikisikuna üldse ära teha saad, kuid igaüks saab võtta nende toksiinide eest vastutuse. Meie oleme need, kes oma raha ja tarbimisega anname ettevõtetele signaali nende mürgiste toodete tootmise jätkamiseks, sest absoluutselt iga kord, kui sa ostad seda toksiine täis toodet (olgu selleks toit, hügieenitarbed või kodukeemia) annad sa oma panuse keskkonna, iseenda ja oma pere mürgitamiseks. Meil on võimalik teha paremaid valikuid, kas teatud asjade tarbimisest loobumise või nende asendamise kaudu. See on järjekordne teema, kus me ei saa lootma jääda maailma liidrite ja valitsuste regulatsioonidele, sest see pole viimase 50 aastaga juhtunud ja näha on, et nad on selle ees täiesti võimetud. Tuleb alustada endast ja kui piisavalt paljud tarbijad teevad paremaid valikuid, siis on muutused võimalikud, sest tarbijate eelistused mõjutavad ettevõtteid palju enam kui mingid regulatsioonid.

Nüüd on aeg minna vannituppa, võtta ette oma kosmeetikakott ja Sotsiaalministeeriumi Kemikaalimaailma veebileht ja kontrollida, mida sa endale iga päev peale määrid. Inimõiguste deklaratsiooni järgi on igal inimesel õigus elule, vabadusele, turvalisusele, võrdsusele, haridusele, tööle, usuvabadusele jne, kuid meil pole õigust olla mitte mürgitatud – õigus, mida nautisid pea kõik meie esivanemad enne tänapäeva. Ma soovin, et me elaksime maailmas, kus läheme poodi ja saaksime olla kindlad, et kui neid tooteid seal lubatakse müüa, siis keegi on neid kontrollinud ja ma ei pea olema keemiku haridusega, et iga igapäevase toote ostmisel enne uurimistööd teha, et teada saada, millised varjatud ohud selle ostmisega kaasnevad. Kuid kahjuks me ei ela sellises maailmas ja nagu me teame on isegi enamik kaubandusvõrgus müüdavaid toiduaineid mürgised, mida siis veel muudest toodetest oodata. Töödeldud toidu söömisest tulevat kahju olen käsitlenud suhkrut ja toidusõltuvust käsitlevates postitustes. Alusta neist kahest asjast – mida sa endale suhu paned ja mida endale peale määrid. Nende muutustega ennetad ka kindlasti haigusi, mis ennetab mürgiste ravimite või ravimiprotseduuride tarvitamise vajadust tulevikus.

Ma pean tunnistama, et toksiinidega tegelemine on olnud ka minu nõrgim külg. Ajapuuduse tõttu olen pigem läinud loobumise teed (ja ei tunne seejuures millestki puudust): ma ei osta töödeldud toitu, eelistan mitte väljas söömas käia, kus mul pole mingit kontrolli selle üle, millistest toiduainetest ja kuidas see toit on valmistatud, ma ei kasuta mingeid poest ostetud kreeme, seepe ega dušigeele, ei pihusta ega määri oma kaenla alla mingeid kahtlasi higistamisvastaseid vahendeid (kas sa ei leia, et naiste rinnavähi plahvatuslikul kasvul ja faktil, et me määrime oma rindade lähedusse lümfisõlmedele kemikaale pole mingit seost?), kasutan harva ja vähe kosmeetikat, peaaegu mitte kunagi parfüümi, ei pese oma nõusid mingi kahtlase vahendiga, mille jäägid võivad pärast loputamist sinna jääda jne. Küll pole mul aga õrna ettekujutustki sellest, mida sisaldab mind ümbritsev mööbel või siseviimistlusvahendid, riideid ja pead pesen samuti poest ostetud tavatoodetega, mille silte pole julgenud lugeda, ja ilmselt on mul suus mürgised elavhõbedaplommid . Arenemisruumi on veel küllaga, kuid ma tunnen väga selgelt, et mu keha toksiline koormus on viimase 6 aastaga palju vähenenud, mida näitab ka see, et veepaastu tehes ei ole mul pea üldse võõrutusnähte (v.a kofeiinist tekkiv paaritunnine peavalu), sest mida ebatervislikum on su eluviis, seda rohkem on igasuguseid ebameeldivaid kõrvalmõjusid, mille tõttu osad inimesed isegi katkestavad paastu 2. või 3. päeval.

Kokkuvõttes, detox on elustiil, mitte mõni päev kestev programm või väljakutse. Nagu ma olen varem maininud, siis vee-, smuuti- või mahlapaast võib olla kasulik, et anda oma süsteemile üks korralik restart, kuid oluline on see, et sa pärast selle läbimist ei läheks tagasi oma ebatervisliku elustiili juurde. 3-päevasesse detoxkuuri uskumisega sa vaid lollitad end.

Soovitan lugeda ka dokumentaalseriaali „Ela pikalt ja hästi” teise osa kokkuvõtet: „Miks me oleme toksilised. Mida 21. sajand teeb meie kehadele.”

Toeta mu tööd ja kodulehe ülevalpidamist!

Kui sulle on meeldinud mu blogipostitused, sa oled sealt enda jaoks vajalikku informatsiooni leidnud, siis toeta mu tööd sellega, et teed annetuse, et ma saaksin ka edaspidi tervise teemadel kirjutada ning olemasolevad postitused abivajajatele tasuta lugemiseks üleval hoida. Võid teha ühekordse panuse endale sobivas summas või loo püsikorraldus. Igasugune summa aitab – ka ühe tassi kohvi hinna annetamine kuus aitab katta kodulehega seotud püsikulusid. Olen iga (püsi)annetuse eest väga tänulik.

Võid ka vajutada „meeldib” nupukest või jagada postitust kellegagi, kes võiks infost kasu saada.

Toetuse saad kanda arveldusarvele:

RNMed OÜ

EE547700771004351000

Selgitus: Kodulehe toetuseks

Rahvusvaheline ülekanne:

Saaja nimi: RNMed OÜ

Saaja aadress: Tallinn, Estonia

Saaja konto nr/IBAN: EE547700771004351000

Panga nimi: AS LHV Pank

Panga aadress: Tartu mnt 2, 10145 Tallinn

Panga BIC/SWIFT kood: LHVBEE22

Kasutatud kirjandus:

Bland, J. Managing Biotransformation: Introduction and Overview. Alternative Therapies in Health & Medicine, 2007, 13(2), 85-87.

Cline, JC. Nutritional aspects of detoxification in clinical practice. Alternative Therapies in Health & Medicine, 2015; 21(3): 54-62.

Cribb, J. HOW TO CLEANSE A POISONED PLANET. Australasian College of Nutritional & Environmental Medicine Journal, 2016, 35(2), 7-10.

Morrison, JA., lannucci, AL. Symptom Relief and Weight Loss From Adherence to a Meal Replacement-enhanced, Low-calorie Detoxification Diet. Integrative Medicine: A Clinician’s Journal, 2012; 11(2): 42-47.

Mason, R. A diet for treating food allergies, sensitivities, and detoxification: an interview with Jeffrey A. Morrison, M.D., C.N.S. Alternative & Complementary Therapies, 2008; 14(2): 85-90.

Wintering, NA., Wilson, JC., Newberg, AB. A pilot study to evaluate the physiological effects of a spa retreat that uses caloric restriction and colonic hydrotherapy. Integrative Medicine: A Clinician’s Journal, 2013; 11(6): 26-32.

Sotsiaalministeerium Kemikaalimaailm: http://kemikaalimaailm.sm.ee/kemikaalid.html