PODCAST´IDE KOKKUVÕTTED ÜLDISTEL TERVISETEEMADEL

Järgnevalt on toodud mõndade terviseteemaliste podcastide kokkuvõtted. Alati on parem neid ise kuulata (hetkel käimasolevaid või tulevaste podcastide nimekirja näed selle postituse lõpus), kuid kui sa näiteks inglise keelt ei mõista, siis loe alljärgnevaid kokkuvõtteid.

Looduslik meditsiin kodus (Natural Medicine at Home Masterclass) 12.-19.10.2020

Link, kus saab end kuulajaks registreerida: https://naturalmedicineathome.com/?idev_id=29903

Ettekanded, mille kohta olen kokkuvõtted teinud, pole enam tasuta kuulatavad, kuid tulemas on nädalavahetus, mille jooksul saab neid uuesti kuulata, ja muidugi saab terve programmi endale osta (ilmselt ka pärast summit´i lõppu, kuid kallima hinnaga kui praegu).

Et oleks kergem orienteeruda:

 1. Kroonilistest haigustest paranemine vs sümptomite maskeerimine ravimitega
 2. Toitumine
 3. Füüsiline aktiivsus
 4. Toksiinid meie kodus
 5. Toksiinid kosmeetika- ja hügieenitoodetes
 6. Paastumine

1. Kuidas loodust kasutades paraneda (Using Nature to Heal). Michelle Sands, ND

 • Ta räägib, kuidas meie meditsiinisüsteem tegeleb sümptomite maskeerimisega, mitte haigust põhjustava probleemi lahendamisega. Et seda illustreerida, toob ta paar näidet. Kui sa paned oma käe millegi kuuma vastu nagu näiteks pliit, siis sa tunned põletavat valu, mis sunnib sind oma kätt ära tõmbama. Kui su suu muutub kuivaks, siis suu kuivus on sümptom ja põhjus võiks olla, et sa pole vedelikku joonud. Lahendus vee joomine. See tundub kuidagi väga loogiline, et nendel sümptomitel on konkreetsed põhjused. See on ju täiesti absurdne, et sa ei tõmba oma kätt kuumalt pliidilt ära, vaid jätad selle sinna ja karjud oma abikaasale teise tuppa, et kallis too palun valuvaigisteid. Sa ei hakka sümptomit (valu) ravimitega ravima, vaid sa tegeled probleemi põhjusega – su käsi on kuumal pliidil ja see tuleb sealt eemaldada. Meie meditsiinisüsteem aga tegeleb just sellega – kui sul on kõrge vererõhk, kolesteroolitase, suhkrutase vms, siis tablettide abiga hakatakse numbreid ilustama, mitte tegelema probleemiga, mis on põhjustanud liiga kõrge vererõhu, veresuhkru või -kolesteroolitaseme. Ma olen oma FB lehel jaganud kord pilti ravimireklaamist, kus oli peal rasvase hamburgeri pilt ning ravimit pakuti kui lahendust, et tegeleda vaegustega, mis selle hamburgeri söömine endaga kaasa toob. Aga kuidas oleks kui ei sööks seda hamburgeri? Kui põhjust (ebatervislikku toitu) pole, siis pole ka vajadust probleemiga (selle söömisest tekkinud vaegustega) tegeleda ega mingeid ravimeid osta. Sümptomid on märgid, et midagi on valesti -meie kehas puudu või üle – ja me peame vaatama asja sügavuti, mis selle sümptomi võis põhjustada, et siis see põhjus eemaldada, mitte tegeleda sümptomite maskeerimisega. Sisuliselt ta rääkis sama juttu, mis mul on blogis sümptomite postituses kirjas.
 • Kõigil kroonilistel haigustel on suures plaanis 5 põhjust:
 • – Stress. Kolm erinevat vormi: emotsionaalne/mentaalne, füüsiline, biokeemiline;
 • – Toksiinid. Võivad tulla väljaspool keha nagu plastikust, töödeldud toidust, pestitsiidid, auto heitegaasid, alkohol, sigaretid, ravimid jne, või need võivad tulla kehast, n-ö seedimise käigus tekkivad kõrvalproduktid. Meie keha on disainitud teatud määral toksiinidega toime tulema, kuid tänapäeval me tarbime neid liiga palju ning see põhjustab põletikku, tasakaalutust, haiguseid;
 • – Allergeenid: toidu talumatused, sh ka tervisliku toidu nagu pähklite, keemiliste ainete talumatus nagu kosmeetikavahendites olevad lõhnaained jne;
 • – Infektsioonid: viirused, bakterid, seened, parasiidid;
 • – Toitainete defitsiit: kui meie kehal ei ole toitaineid, mille abil oma tööd teha, siis ta ei tule toime.

2. Toit kui ravim: läätsede leotamine ja idandamine (Food as Medicine: Soaking and Sprouting Lentils). Katie Kimball

 • Kokkamine on üks kõige olulisemaid oskusi tervise jaoks, kuid kahjuks on see oskus hääbumas ning seetõttu ostetaksegi nii palju ebatervislikke töödeldud valmistoite.
 • Konkreetselt selles lühikeses intervjuus keskenduti läätsede idandamisele. Idud on väga tervislikud ja kui poest osta väike karp idusid, siis need on väga kallid, ja inimestele jääb mulje, et tervislik toit on kallis. Samas on väga odav osta pakk läätsi ja neid ise kodus idandada, mis on lisaks odavusele ka väga lihtne. Nende valmimine võtab mõned päevad aega, kuid reaalselt sinu enda aega võtab see päevas vähem kui 2min.
 • Kuna läätsed on hea taimne proteiiniallikas, siis on seda ka idud. Lisaks siis veel kõik muud head taimse toidu plussid nagu vitamiinid, mineraalid, antioksüdandid, kiudained jne.
 • Presentatsiooni lõpus ta ka näitab, kuidas neid teha. Soovitab seda teha lastega nagu teaduseksperimenti – saab iga päev jälgida, kuidas idud kasvavad.
 • Kuidas teha: 1. Loputa läätsed sõela abil. 2. Pane läätsed kaussi ja kata veega. 3. 8h hiljem loputa läätsed uuesti sõela abil. 4. Pane läätsed purki ja kata purgisuu marliga. 5. Aseta purk poolpüstises asendis tagurpidi kaussi, et üleliigne vesi saaks välja tulla. 6. Järgmine päev lased purgi sisse kraanist värsket vett läbi marli, kallad selle ära ja paned uuesti tagurpidi kaussi seisma. 7. Järgmine päev teed sama, mis eelmises punktis ja jätkad, kuni läätsed on idandatud (3 päevaga peaks olema valmis).

3. Liikumine kui ravim (Movement as Medicine). Tyler Bramlett

 • Ta ütleb midagi olulist selle kohta, et sulle ei pea füüsiline treening meeldima selleks, et seda teha, vaid olulisem on armastada seda, mis kasu füüsiline treening sulle toob. Enamasti korrutatakse meile, et leia see trenn, mis sulle meeldib ning siis sa suudad seda järjepidevalt teha. Muidugi on see suureks plussiks, kui sa leiad endale selle trenni, mida sa hea meelega teed, kuid samas on olemas inimesi, kes ei leiagi seda õiget enda jaoks. Sel juhul on oluline aru saada, millist kasu su keha ja tervis trenni tegemisest saab, ning teha trenni sel eesmärgil. Ma vahest räägin sama juttu toitumise kohta. Kui sul on ikkagi juba vähk ja on soov paraneda, siis sulle ei pea see soovitatud salat maitsema ega rohelised mahlad ja smuutid – sa sööd need ära, sest sa tead, et need on täis toitaineid, mis aitavad su kehal paraneda. Kui ikka on valida surma ja rohelise smuuti vahel, siis teine variant on igal juhul parem (mitte kõigi inimeste jaoks, sest paljud pigem surevad kui muudavad oma toitumisharjumusi). Ta ütleb, et kui sa tahad elus midagi saavutada, siis tihti tulebki teha asju, mida sa ei taha teha, kuid sa tead, et see toob sulle tulevikus ja pikas perspektiivis kasu. Kas see pole mitte õige? Kui elus teed ainult neid asju, mida sulle meeldib teha, siis suure tõenäosusega sa kaugele ei jõua. Mõtle, mida sa sööksid ja ei sööks, kui sa sööksid ainult neid asju, mis sulle meeldivad? Kas sa teeksid üldse trenni? Kas sa piiraksid oma ekraanide ees istumise aega? Kas sa teeksid töö juures müügikõnesid või muid sinu jaoks ebameeldivaid/tüütuid tegevusi? Jne, jne. Kõigis eluvaldkondades on ju asju, mis viivad meid edasi, kuid ei ole kõige meeldivamad ega kergemad ülesanded. Palju lihtsam oleks sohval lesides „Näosaadet” vaadata ja kõrvale jäätist süüa 🙂
 • Ta räägib sellest, et terviseeksperdid korrutavad tihti seda, et terve olemiseks/kaalust alla võtmiseks on toitumise tähtsus 80% ja füüsiline treening kõigest 20%, kuid tema ütleb oma klientidele, et tähelepanu on vaja pöörata 100% toitumisele ja 100% füüsilisele treeningule, sest need 2 asja on erinevatest valdkondadest ning mõlemad on olulised. Ma ise ka tihti kasutan seda 80/20 juttu, sest mulle tundub absurdne, et inimesed süüdistavad oma ülekaalus seda, et nad teevad vähe trenni, kui see tegelikult mõjutab kaalu nii vähe. Samuti söödab seda müüti meile toiduainetetööstus (ka Eestis), et eestlased on paksud, sest me istume liiga palju ja ei liiguta end piisavalt. See on ju tegelikult lollus, millega nad üritavad tähelepanu kõrvale juhtida asjaolult, et nad meile igast töödeldud kõrge kalorsusega jama toodavad, mille tarbimisel me paksuks läheme, sest ka kogu maailma trenn ei suudaks neid kaloreid ära kulutada, ning seda ma olen ka alati propageerinud, et sa ei pea üldse trenni tegema selleks, et kaalust alla võtta. Samas tuleb siiski tunnistada, et esitajal on tõesti õigus, et need on kaks täiesti erinevas kategoorias asja, mis mõlemad toovad tervisele kasu, ning ei peaks mõtlema nii, et ma tegelen toitumise VÕI trenniga, vaid MÕLEMAD on tervislikuks eluks olulised.
 • Inimesed tihti vaatavad mingit harjutust ning ütlevad, et nad ei suuda seda teha, kuid tegelikult on harjutustel lihtsamad variandid, millest alustada ning tasapisi edasi liikuda. Näiteks kätekõverdused. Kui sa ei suuda isegi 1 kätekõverdust teha, siis sa võid alustada seina vastu kätekõverduste tegemisega. Kui see on lihtsaks saanud, siis teed sama näiteks tooliselja vastu. Siis liigud edasi maha ning teed kätekõverdusi põlvedel ja sealt edasi suudad juba tavalise kätekõverduse teha. Alguses võib olla 1, siis aga muudkui lisad kordade arvu. Mõte on siis selles, et pole kohe mõtet üritada 0-st kümmet kätekõverdust teha, vaid alusta kergematest variantidest ning lõpuks suudad.

4. Muuda oma kodu tervenemise keskuseks (Turn Your Home into a Healing Center). Ryan and Teddy Sternagel

 • Perekond, kelle poeg sai 6 aastat tagasi enne oma esimest sünnipäeva neljanda ehk viimase staadiumi vähidiagnoosi. Nad pidasid end üsna tervislikuks pereks, sest sõid mahetoitu jne, kuid poja vähidiagnoosi tõttu hakkasid oma elustiili sügavuti uurima. Laps muide elab ja on terve.
 • Kuigi nad tegid muudatusi paljudes eluvaldkondades, oli antud intervjuu keskendunud just keskkonnatoksiinidele, sest nad ise ehitasid nullist täiesti toksiinivaba maja endale ja oma lastele. Nad küll ostsid poest enamasti tooteid, mis reklaamisid end kui toksiinivabu, kuid sellele vaatamata leidsid üht-teist, mida nad ei oleks pidanud kasutama.
 • Alustama peaks oma magamistoast, sest me veedame seal kolmandiku oma elust.
 • Iga kord kui sul on mõttes midagi uut oma koju osta, siis tuleks mõelda, millest see on valmistatud ning otsida toksiinidevaba varianti (näiteks, mis materjalist on tehtud vaibad, diivanid jne).
 • Vaibad on nende jutu järgi ühed hullemad tooted, millest eraldub õhku mürke, mida me endale sisse hingame. Neil endal pole majas vaipu. Värvid, millega oma kodu seinu värvime, on valdavalt mürgised. Nad tõid välja toote Safecoat, mis neid kahjulikke gaase aitab kinnistada, et need õhku ei eralduks. Teine sarnane toode on Caldwell (niiskes keskkonnas nagu vannituba, aitab ka hallituse vastu). Kiire otsingu tulemusena ma ei leidnud, et neid Eestis müüdaks, aga ehk tulevikus on olemas, või on ehk mõni selle toote analoog olemas.
 • Räägivad ka tehnoloogiast ja sellega seoses kiirguse kasvust meie kodudes, millel on tervisele negatiivne mõju: arvutid, Smart-TV, iPads, mobiiltelefonid. Neil endal pole Wi-fit kodus ja ei soovita seda kellelegi. Paljud soovitavad Wi-fi kasvõi ööseks välja lülitada, kuid nende arvates ei peaks seda üldse kodus olema. Uuringud näitavad negatiivset mõju lastele, hormoonidele ja viljakusele. Vana hea juhe aitab hädast välja. Me tahame, et kõik oleks digitaalne, kuid kui sa hoolid oma tervisest, siis on hoopiski „analoog” märksõna. Isegi seinte sees olevatel elektrijuhtmetel on halb mõju ning ma sain aru, et neil on majas mingi üldine elektrisüsteemi koondav nupp, mis ööseks absoluutselt kõik välja lülitab (ära küsi, kuidas neil külmkapp töötab, sest seda ei täpsustatud).
 • Õhu puhastamiseks on neil majas filtrisüsteem, aga räägivad ka toataimedest, mis õhku puhastavad, mis peaks olema meile kõigile taskukohane võimalus sissehingatavat õhku puhtamaks muuta. Tee lihtsalt otsing „NASA houseplants list” ja saad need toataimed, mis õhku puhastavad. Samuti kasutavad nad eeterlike õlide hajustit (ma ostsin endale aasta tagasi ning samuti väga soovitan) ning kuna neil oli vähiga tegemist, siis nad hajustavad peamiselt vähivastase toimega eeterlike õlisid.
 • Samuti on neil veefiltrid ja mitte ainult joogiveel, vaid ka veel, mida nad kasutavad enda pesemiseks vannis ja duši all, sest teadupärast on nahk meie suurim organ ning see imab sisse kõike, mida sa sinna peale paned ja kõik see jõuab su vereringesse. Isegi auru, mis duši all olles su vannitoas on, sa hingad ju sisse. Sama nõudepesumasinaga – vees olevad toksiinid (näiteks ravimid) jäävad nõudele. Paljud inimesed ei mõtle ka sellele, et neil on duširuumis plastikust kardin, mis kuuma veega kokkupuutel toksilist auru õhku paiskab. Neil endal on kanepist vannitoakardin.
 • Sinist valgust kasutavad nad päevasel ajal, kuid pärast päikeseloojangut kasutavad punast valgust. See aitab kaasa unerütmidele.
 • Sauna soovitavad. Nad endale ehitasid koju (Eestis see võib olla pole väga eriline, aga USAs on pigem erakordne sauna kodus omada).
 • Kuidas endale tervislikku elustiili (mõeldud peamiselt kalleid seadmeid nagu osooni generaator, sauna ehitus, ka aeglased mahlapressid võivad esmapilgul kallid tunduda jms) lubada? Asi on prioriteetides. Neil ei ole kodus telekat, nad ei maksa iga kuu kaabeltelevisiooni eest, wifi eest jne, vaid pigem kulutavad nende seadmete peale, mis tervislikuks eluks vajalikud. Ka mõtlevad nad, et kui on midagi, mida nad regulaarselt kasutavad, siis on pigem mõttekas see endale koju soetada, mitte käia kuskil salongides/kliinikutes seda teenust saamas, sest see tuleb kokkuvõttes kallim välja kui see seade endale koju osta.

5. Kas su ilutooted muudavad su vanemaks? (Are Your Beauty Products Aging You?) Brian Vaszily

 • Kui sa oled üldiselt tervislik ja pöörad tähelepanu sellele, mida sa tarbid ja ei tarbi, aga sul on mingeid kummalisi seletamatuid sümptomeid (väsimus, tujukus, pearinglus, naha- ja seedeprobleemid jms), millele ei leita põhjuseid, siis ilutooted ja hügieenivahendid on üks valdkond, millele tähelepanu pöörata.
 • Kosmeetikavahendid on ühed hullemad mürgid, mida oma kehasse iga päev paneme. Keskmine naine kasutab päevas 12 toodet (mehed jõuavad ka sellele kogusele juba järgi), milles on keskmiselt 168 erinevat kemikaali.
 • Meil ehk pole palju kontrolli selle üle, mis mürgid on meil õhus, vees ja toidus, aga kosmeetikavahendite puhul on kontroll täiesti meie endi kätes, sest meist mitte keegi pole kohustatud neist ühtegi kasutama, need pole midagi eluliselt tähtsat nagu see on õhk, vesi ja toit.
 • Olukord Euroopa Liidus on parem kui USAs: kui EL-is on keelatud üle 1300 kemikaali, siis USAs vaid 11.
 • Inimesed tihti ei mõista selle olulisust, millega nahk kokku puutub, sest tundub, et see on midagi, mis on meist väljaspool ja sellega on okei eksperimenteerida. Samas tuleb siiski meeles pidada, et tegu on meie suurima organiga, osaga meie immuunsüsteemist (barjäär sise- ja väliskeskkonna vahel), et kui näiteks maks asuks kehast väljas, siis kuidas sa oma maksa eest hoolitseksid?
 • Kosmeetilised kemikaalid imenduvad nahka ja jõuavad organismi täpselt samuti nagu kõik, mis sa endale suhu paned. Kui on valida kahe halva vahel, kas toksiine endale sisse süüa või peale määrida, siis tegelikult ohutum on neid endale sisse süüa, sest suu kaudu sisenevad toksiinid lähevad läbi mitmest „filtrist” (näiteks maks), nahal aga sellised filtrid puuduvad ja lähevad otsejoones vereringesse ja organitesse. Kui mõelda näiteks ravimite peale, siis kõige kiiremini toimivad ju ravimid kopsude (ehk hingamise) ja naha kaudu, suukaudne tablett on pika toimega, sest enne kui ta toimima hakkab, peab ta pika tee läbima läbi seedesüsteemi.
 • Ta võrdleb poodides müüdavaid kosmeetikavahendeid kiirtoiduga – need võivad olla odavad, lühiajaliselt need võivad isegi töötada, kuid see hind, mis sa maksad pikaajaliselt nende kasutamise eest (enneaegne vananemine, tõsised terviseprobleemid) läheb väga kalliks maksma. Eriti kummaline on see, et paljusid neid tooteid müüakse meile kalli hinna eest (pisike kreemipurk hingehinnaga), samas koosneb see kreem samadest odavatest ja kahjulikest koostisosadest, mis kõik teisedki, kuid meile jäetakse turunduse teel mulje nagu need tooted oleksid eriti eksklusiivsed. Ilumaailmas pidi ringi käima nali, et pane toote peale üks prantsuskeelne sõna ja küsi selle eest kolm korda kõrgemat hinda, ning see töötab (me Eestis ei saa ehk sellest naljast väga aru, aga olles elanud mõnda aega nii USAs kui Prantsusmaal, siis ma võin öelda, et ameeriklastel on prantslastega mingi teema – paljude unistuste reis on kindlasti minna Pariisi, prantsuse naised on kõige ilusamad, saledamad ja hästiriietuvad jne. Ühesõnaga kõik mis on prantslastega seotud müüb seal kenasti. Meil on ka eesti keelde tõlgitud mingeid eriti tobedaid raamatuid prantsuse naistest, mis on mingeid müüte ja stereotüüpe täis – need ongi tavaliselt kirjutatud inglaste ja ameeriklaste poolt ameerika publikule, sest see teema müüb seal).
 • Kosmeetika- ja hügieenivahendites lubatud kemikaalid on kahjulikud 5 moel: otsesed kantserogeenid, varjatud kantserogeenid, endokriinsüsteemi kahjustavad (hormoonid!) kemikaalid, allergeenid ja nahka läbivad kemikaalid, mis aitavad teistel kemikaalidel sügavamale kehasse imenduda.
 • Kuidas see võimalik on, et meile poes müüdavates toodetes on sellised ohtlikud toksiinid lubatud? Tarbijad tunnevad end turvaliselt, sest see tundub kuidagi loogiline, et kui mingid tooted on poes meile müügiks, siis keegi kontrollib nende ohutust, kuid see pole nii. Toiduainetega on inimesed juba aru saanud, et see, et nad müügil on, ei tee neid tervislikuks ega ohutuks, kuid kosmeetikatoodetega pole see paljudele inimestele kohale jõudnud. Kosmeetikafirmadel lubatakse iseennast reguleerida (mitte kunagi ära usalda toote peal olevat teksti „naturaalne”, „looduslik”, „mahe/orgaaniline”, vaid tuleb ikkagi vaadata koostisosade nimekirja), tooted jõuavad riiulitele ilma igasuguste uuringuteta, kosmeetikafirmad on väga teadlikud oma toodetes olevatest toksiinidest, kuid nende vabandus on, et need on väga väikestes kogustes, kuid nende igapäevane tarbimine on sama nagu tuhat väikest haava võivad põhjustada lõpuks suure verekaotuse ja seeläbi surma (kui sa tõesti kasutad kreemi või deodoranti ainult ühe korra oma elus, siis pole tõesti vaja muretseda), ilu- ja kemikaalitööstused on suured, rikkad ja mõjuvõimsad tööstusharud, kes suudavad mõjutada seadusandlust endale sobivalt (sarnane liha-, karastusjookide- ja toiduainetetööstuse mõjule, millest ma olen oma blogis kirjutanud).
 • Nii nagu toidu puhul tuleb kontroll enda kätte võtta ning eemale hoida neist toodetest, mis pikas perspektiivis kroonilisi haigusi tekitavad, tuleb ka kosmeetikavahendite puhul ise enda eest hoolitseda, sest ootama jääda, et valitsused meid selliste toodete eest kaitseksid, on mõttetu.
 • Kemikaale on tuhandeid, kuid sa võid võtta kätte mõned oma kosmeetika- ja hügieenivahendid ning otsida koostisosade seast näiteks selliseid toksiine: Fragrance/Scent/Parfum (need sõnad sisaldavad endas ükskõik milliseid 4000 kemikaali, sh kantserogeene, endokriinsüsteemi kahjustavad kemikaale jne, need annavad toodetele lõhna), Polyethylene Glycol (PEGs) – seos vähi, kilpnäärme probleemidega ja maksakahjustustega, Parabens – kõige hullem on ilmselt methylparaben, mis on seotud rinna- ja muude vähivormidega, Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate (vahtu tekitav aine, mis toodab potentsiaalselt kantserogeenset kõrvalprodukti), Hydroquinone (seos vähiga, võib olla mürgine maksale ja neerudele), Phthalates (DEHP, DPB, DINP, DIDP, BBP), Formaldehyde (kantserogeen, samuti seotud astmaga, neurotoksiin), Triclosan.
 • Kui toksiinidevaba kosmeetika on liiga kallis või mingil muul põhjusel kättesaamatu, siis on parem olla ilma kui kasutada neid, mis eelpool olevaid aineid sisaldavad. See on kusjuures see, mida mina algselt tegin. Kuna mul polnud aega uurida, kust saab toksiinidevabu tooteid, siis ma lihtsalt loobusin nende kasutamisest ja paljude vahendite puhul tuli välja, et need polnudki üldse vajalikud! A´la kui sa oled normaalkaaluline, siis sa ei higista oma igapäevaseid toimetusi tehes ja kui sa sööd tervislikku toitu, siis su higi nagu ei haisegi (higi on ju iseenesest mürgid, mida keha väljutab, ja mida vähem sa neid endale sisse sööd, siis polegi midagi, mis haiseks) ja seega puudub vajadus deodorantide, rullide jne järele.
 • Toob veelkord välja, et toitumist muuta ja füüsilise treeninguga alustada on palju raskem, kui oma kosmeetikavahendid prügikasti visata ning neist loobuda või paremate valikute vastu vahetada. Kuid kasu on suur – iroonilisel kombel annab kortsukreemist loobumine sulle nooruslikuma välimuse ja võib juhtuda, et sa ei pea enam võtma ravimeid, mis su hormoone kontrolli all hoiavad, sest kui sa loobud kosmeetikavahenditest, mis su endokriinsüsteemiga möllab, siis hormoonid leiavad ravimite abita oma tasakaalu.
 • Alustada tuleks selles järjekorras: esmalt vaatad üle need 12 vahendit (keskmise naise põhjal, kuid sinu arsenalis võib muidugi neid tooteid ka rohkem olla), mida sa absoluutselt iga päev kasutad ning need vahetad välja esmajärjekorras. Seejärel liigud edasi nende toodetega, mida aeg-ajalt kasutad.
 • Sa võid tervislikult toituda, sa võid trenni vihtuda, kuid kui sa samal ajal jätkad oma naha toitmist kemikaalidega, siis sellest kõigest pole suurt kasu.
 • Võimalus on ka ise endale mürkidevabu tooteid teha. Õpetused on Internetis olemas, tuleb vaid tähelepanu pöörata, et koostisosad oleksid tõesti puhtad.

Minu isiklik märkus seoses selle teemaga kõikidele pisikeste tüdrukute vanematele. Kui ma näen väikseid tüdrukuid, kes end mukivad juba enne kooli minekut (huuled ja küüned värvitud, juustes triibud), siis ma alati mõtlen, et mis tooted nende laste emad on neile kätte andnud. Mida pisikesem inimene, seda vähem on vaja mürke, et sellel oleksid kurvad tagajärjed. Lisaks tuleb mõelda, et mida nooremalt hakkavad pisikesed tüdrukud oma nahka mürgitama, seda nooremalt nad kahjuks saavad ka tulevikus vähidiagnoosid jne (vähi teke võtab üldjuhul aega aastakümneid ja seetõttu on enamik „noori” vähipatsiente 40-50-aastased, kuid kui alustada enese mürgitamisega juba 5-6 aastaselt, siis on igati loogiline, et keha annab alla palju nooremas eas ning me näeme 20-30-aastaseid vähipatsiente, sest 15-25 aastat on juba piisav aeg vähi tekkeks).

6. Rohkem kui lihtsalt paastumine (Beyond Fasting). Daniel Pompa, PScD

 • Paljud inimesed kogevad paastudes jubedad sümptomid. Tervetel inimestel pole 5 päeva ainult vett juues mingeid sümptomeid. Kui sa tahad teada, kui terve sa oled, siis paastu. See on parim test, et teada saada, kui edukalt sa vananed, kui palju on su kehas põletikku jne. Inimestel, kel on kehas palju mürke, on paastumisega probleeme. Ma võin seda enda kogemustest samuti kinnitada, et kui ma kunagi 20ndates eluaastates paastulaagris käisin, siis see oli väga raske kogemus. Pärast oma elustiili muutmist on paastumine olnud väga kerge selle kogemusega võrreldes.
 • Paastumist kardetakse, sest meedia ja ühiskond jätab meile mulje, et see pole normaalne, et me peame iga paari tunni pärast midagi põske pistma, muidu kukume kohe kokku. Väga ebatervisliku elustiiliga inimesed jätavadki ühe toidukorra vahele, tunnevad juba end halvasti ning arvavadki, et see on võimatu 5 päeva ainult vee peal olla. Ma olen sellest oma paastumise blogipostituses kirjutanud, et meditsiinis on tegelikult paastumine väga normaalne asi – kui sa oled oma elus kasvõi kordki vereanalüüsi andnud, siis sa tead, et su arst/õde palus sul enne seda terve öö paastuda ning mitte süüa enne vereanalüüsi. Mitte ükski inimene ei lähe plaanilisele operatsioonile täis kõhuga! Operatsiooni puhul on inimesed isegi kuivpaastul ehk siis ka vesi pole lubatud. Keegi pole veel kokku kukkunud paastumise tõttu.
 • Kui sa oled see inimene, kes on elanud ebatervislikku elu ning keha on paratamatult mürke täis, siis on viise, kuidas end paastuks ette valmistada, et oleks natukene lihtsam. Täpselt sama moodi nagu sa ei lähe kohe 0-st maratoni jooksma, kui sa pole elus isegi 10km jooksnud, vaid sa hakkad tasapisi end ette valmistama. Põhimõtteliselt hakkadki toidukordi vähendama, kuni sööd ainult 1 korra päevas ja paastud seega 23h, seejärel oled juba ööpäeva söömata jne. Või teed midagi „poolpaastumise” taolist, kus tood oma päevase tarbitavate kalorite hulga 1000kcal peale, kuid samas ta ütleb, et paljudele inimestele on paastumine ehk täielikult toiduta olek lihtsam kui natukene söömine. Ma omast kogemusest tean samuti, et palju lihtsam variant on otsustada toitu üldse mitte tarbida. Mulle tundub, et näiteks sigareti- ja alkoholisõltuvusest on lihtsam lahti saada kui toidusõltuvusest, sest kaks esimest pole eluks vajalikud ning sa saadki neist täielikult loobuda (ei ole ju nii, et vähendan kogust ja teen iga päev 1 sigareti või 1 pitsi), samas kui toidust täielikult loobuda ei saa.
 • Meie kehad on geneetiliselt nii üles ehitatud, et me oleme võimelised paastuma ja peaksimegi. Tänapäeva ühiskonnas me enam ei paastu, sest meil pole toidust puudust ja see peab olema teadlik otsus.
 • 5 päeva paastu on kõige optimaalsem, sest läheb 3 päeva enne kui keha lülitub süsivesikute põletamiselt ümber rasva põletamisele. Neljandal päeval tunneb enamik inimesi, et võiksid lõpmatuseni paastuda, sest see muutub selleks ajaks nii lihtsaks. Tervisele kasu toovad päevad ongi 4. ja 5. päev. Eelistada tuleks pigem teha tihedamalt 5päevaseid paaste kui paar korda aastas pikki, nädal-kaks kestvaid paaste.
 • Paastumine on rohkemat kui füüsilise keha paranemine. Kui elus on raskusi, tunned, et ei tea, mida teha, siis paastu, ja paljude inimeste kogemus ütleb, et paastumine aitab vastuseid leida. Seetõttu on paastumine üks osa kõigist religioonidest – religioonid võivad muudes aspektides erineda, kuid paastumine on ühine tegur.
 • Eriti treenerite seas populaarne „söö 5-6 väikest toidukorda päevas” on halb nõuanne. Kui lugeda uuringuid edukast vananemisest, siis nende kõigi ühine sõnum on, et süüa tuleb vähem ja selle all ei mõelda seda, et söö tihti, aga vähe, vaid söö söö harvem. Ma kirjutan samast teemast seoses intervallpaastuga.
 • Paastumise ajal peaks keha puhkama ka toidulisanditest (vitamiinidest) ja muidugi ka ravimitest (seetõttu peaksid veepaastu tegema terved inimesed või siis kui võtad ravimeid, peaks seda tegema meditsiinilise järelevalve all. Samas peaks intervallpaast olema kõigile jõukohane).
 • See on kummaline, et mitte millegi tegemine, mis ei maksa mitte midagi (tegelikult lausa hoiab raha kokku), võib omada tervisele sellist kasu.

Toeta mu tööd ja kodulehe ülevalpidamist!

Kui sulle on meeldinud mu blogipostitused, sa oled sealt enda jaoks vajalikku informatsiooni leidnud, siis toeta mu tööd sellega, et teed annetuse, et ma saaksin ka edaspidi tervise teemadel kirjutada ning olemasolevad postitused abivajajatele tasuta lugemiseks üleval hoida. Võid teha ühekordse panuse endale sobivas summas või loo püsikorraldus. Igasugune summa aitab – ka ühe tassi kohvi hinna annetamine kuus aitab katta kodulehega seotud püsikulusid. Olen iga (püsi)annetuse eest väga tänulik.

Võid ka vajutada „meeldib” nupukest või jagada postitust kellegagi, kes võiks infost kasu saada.

Toetuse saad kanda arveldusarvele:

RNMed OÜ

EE547700771004351000

Selgitus: Kodulehe toetuseks

Rahvusvaheline ülekanne:

Saaja nimi: RNMed OÜ

Saaja aadress: Tallinn, Estonia

Saaja konto nr/IBAN: EE547700771004351000

Panga nimi: AS LHV Pank

Panga aadress: Tartu mnt 2, 10145 Tallinn

Panga BIC/SWIFT kood: LHVBEE22

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *