Tervislikuks eluks vajalik: PODCAST`I (taskuhääling) KUULAMINE

Uuendatud oktoober 2021

Kui sa oled juba sissejuhatavat osa lugenud ning soovid otse minna podcastide nimekirja juurde, siis otselink on siin: HETKEL KÄIMASOLEVAD/TULEVASED ÜRITUSED

Ma kuulan iga päev mingeid tervist puudutavaid podcaste (vabandan võõrkeelse sõna pärast, aga selle eestikeelne vaste „taskuhääling” on minu jaoks täiesti võõras sõna, mille tähendust peaksin kuskile otsima minema :)).

Podcaste on hea kuulata/vaadata mitmel põhjusel:

  1. Annab teadmisi. Minul hetkel on raskusi, et leida aega mahukate raamatute, uuringute jne lugemiseks, aga podcasti saab mingi rutiinse toimetuse taustaks käima panna ja kuigi sel viisil sa päris 100% ei keskendu ja midagi läheb kindlasti ka kõrvust mööda, on see minu meelest ikkagi parem variant kui taustaks telekat või raadiot kuulata.
  2. Aitab asjadega kursis olla. Jällegi – võib olla ei ole aega ega võimalust kätt kogu aeg pulsil hoida, aga siis kuulad eksperte teatud teemadel rääkimas ning kuuled, kas sind huvitaval teemal on vahepeal mingit uut teadmist juurde tulnud või kinnistad juba kuuldud informatsiooni. Samal teemal erinevaid inimesi rääkimas kuulata annab ka alati uut informatsiooni, sest iga ekspert räägib oma isiklikust kogemusest ja sama teemat veidi erineva nurga alt.
  3. Annab usku. Tihti räägivad seal arstid oma patsientide edulugusid, päris tihti on ka esinejate seas keegi, kes on teatud asju tehes oma haigusest (vähist, diabeedist, südamehaigustest, depressioonist, ülekaalust vms) võitu saanud, ja samuti on intervjueeritavatel ekspertidel oma lugu rääkida sellest, kuidas nad üldse tervisega seotud teemadele sattusid. Kui sa iga päev sarnaseid lugusid kuuled, siis ei jää muud üle kui hakata uskuma, et paranemine on võimalik, isegi kui su enda raviarst pole sulle kunagi selle võimalikkusest rääkinud või lausa öelnud, et su diagnoos on eluaegne ja progresseeruv ning vaid ravimitega kontrolli all hoitav. Kui maailmas on kümneid, sadu või tuhandeid sama diagnoosiga inimesi, kes on elustiilimuudatuste teel oma haigustest vabanenud, siis see on võimalik ka sinu jaoks.
  4. Aitab motivatsiooni kõrgel hoida. Kui sa ikka iga päev kuulad eksperte rääkimas, kuidas teatud elustiilivalikud aitavad sul olla terve, nooruslik, energiline, normaalkaalus, pikaealine jne ning teised valikud/harjumused teevad su haigeks, paksuks, laisaks, uniseks, jõuetuks jne, siis sa teed iga päev oma elus paremaid valikuid.
  5. Aitab saada oma haiguse eksperdiks. Minu arvates peaks iga kroonilise haigusega inimene tundma oma haigust vähemalt sama palju kui tema arst, kui isegi mitte rohkem. Kui sa mõtled, et see pole võimalik, sest arst on ju aastaid koolis õppinud ja omab aastatepikkust kogemust sarnaste patsientidega, siis on küll võimalik teada oma arstist rohkem. Sa pead aru saama, et meditsiinikoolis antakse tervishoiutöötajatele väga limiteeritud tööriistad (tavaliselt operatsioonid ja ravimid) sinu haigusega toime tulemiseks ning nende mõttemaailm on tihti see, et kui midagi meditsiinikoolis ei õpetatud või seda kõigi nende aastate jooksul vaid kergelt mainiti (nagu näiteks toitumist), siis järelikult see pole piisavalt oluline, et seda õpetada. Seega, kui sa õpid, kuidas oma haigust ravida läbi toitumise, liikumise, stressijuhtimise, keskkonnamürkide vältimise jne, siis sa tead rohkem kui su arst. See on sinu keha, sina oled see, kes kannatab, kes selle haigusega 24/7 elab, kes ravimitest tulenevate kõrvaltoimetega maadleb jne. Seega see peakski olema sinu huvides, et sa tunneksid oma haiguse igat tahku ning kui sul on soov terveneda, siis proovid läbi kõik variandid – nii need, mida pakub sulle arst, kui ka need, mida sa õpid kuskilt mujalt. Konkreetse haiguse kohta käivas podcast´is räägib umbes 30 eksperti sinu haiguse teemal 7 päeva. Ma kahtlen, kas sa leiad selle info kuskilt mujalt nii kontsentreeritud kujul. Ja omast kogemusest võin öelda, et igast intervjuust sa kuuled veel mitmeid märksõnu, mida hiljem ise edasi uurida.

Ma olen viimase 10 aasta jooksul hästi palju summit´eid (jälle võõrkeelne sõna, aga ei oskagi seda tõlkida…äkki veebikonverents?) kuulanud nii vähi, diabeedi, vaimse tervise jne kohta. Ma ei liialda, kui ütlen, et iga nädal terve aasta jooksul saab midagi kuulata: allpool soovitatud Health Talks Online kalendris on iga aasta 20-30 sellist konverentsi paljudel erinevatel teemadel.

Näiteks 2020. aastal olid sellised teemad: CBD kanep, paastumine (2 erinevat), geenid, toksiinidevaba ilu, uni, elustiilihaiguste ennetamine ja toimetulek, suhkrust loobumine, koroonaviirus (3 erinevat), aju (3 erinevat), seedimine, kandidoos (pärmseene poolt tekitatud põletik), eeterlikud õlid, 5G, immuunsüsteem, uitnärv, energia, suutervis, puukborrelioos, krooniline stress, hallitus, soolestik ja mikrobioom, bioloogiline meditsiin, fibromüalgia (psüühilistest teguritest tingitud lihasevalu), looduslik meditsiin, vähk, ärevus ja parasümpaatiline närvisüsteem.

Nagu näha on, siis teemasid on palju, iga summit kestab tavaliselt 7 päeva, iga päev saad tasuta kuulata 4-5 intervjuud ekspertidega ja intervjuu pikkus võib olla 30 minutit kuni isegi pea 2 tundi. Kuigi oleks huvitav end kõigi tervislike seisunditega kursis hoida, siis paratamatult pean tegema oma valiku, millise terviseseisundi kohta üldse kuulata ja siis veelkord, milliseid intervjuusid iga päev kuulata, sest 4-5tk päevas on samuti ajaliselt liiga palju. Mina olen enda jaoks valinud Eesti rahva suurimad surmapõhjused nagu vähk (kuigi veidi üllatuslikult pole eraldi summit´it südamehaiguste ja diabeedi kohta, siis neist räägitakse palju pea iga teema juures) ja sellega seotud teemad nagu toitumine, paastumine, elustiilihaiguste ennetamine, immuunsüsteem, krooniline stress, keskkonnamürgid vms.

Lisaks ma olen viimase aasta jooksul end eeterlike õlide teemal (nende abil saab oma elus paljudest keskkonnamürkidest lahti, mis on meie hügieenitoodetes, kodukeemias, küünaldes, õhuvärskendajates jne, jne, jne) harima hakanud, sest suutsin lõpuks ära teha ajamahuka uurimistöö, millist brändi on üldse mõtet osta (ja hakkasin ka kasutama), sest mitte keegi ei reguleeri seda maailma ning tootjad võivad pudeli peal vabalt lahmida sõnadega nagu „100% looduslik”, „orgaaniline” jne. Eeterlike õlidega on nagu toidulisanditega, et tootja ise mõtleb oma tooted välja, ise teeb uuringud, ise kirjutab raporti ja ütleb meile, et need on ohutud tarbida…ja meie peame lihtsalt uskuma 🙂 Väga napakas süsteem, mille peale nagu ei tulegi, et pole olemas riiklikke organeid, kes selliseid väiteid kontrolliks! See oli põhjus, miks mina eeterlikest õlidest 5+ aastat eemale hoidsin, sest on olulisemaid asju, mida tervise heaks teha, ning ma teadsin, et valdav enamik eeterlikest õlidest on sünteetiline kräpp, mille kasutamine toob kasu asemel kahju ning suvalise toote kasutamise asemel on targem neid üldse mitte kasutada. Kindlasti oled lugenud meedias avaldatud artikleid eeterlike õlide ohtlikkusest, kuna inimesed on haiglasse sattunud. Ma ikka muigan, kui ehituspoes (!!!) näen imeodava hinnaga „100% looduslikku” eeterlikku õli 🙂 Kui sa vähegi eeterlike õlide valmistamise protsessiga kursis oled, siis sa tead, et see on lihtsalt VÕIMATU! Pole mõtet tümitada eeterlikke õlisid üldiselt, kui inimene ehituspoest ostetud 5eurost “eeterlikku õli” endale sisse sööb. Oi, nüüd läks sellest teemast liiga pikaks. Ma ükskord kirjutan nii sellest, mida ma ise kasutan, kui ka sellest, mida teaduslik kirjandus eeterlike õlide kasutamise kohta räägib.

OK, nüüd tagasi podcast´ide juurde.

Keel. Podcastid on kõik inglise keeles, aga kuna inglise keele oskus on eestlaste seas siiski üsna levinud, siis julgen soovitada, et anda võimalus ise otse neid asju kuulata ja mitte mind vahendajana kasutada, sest ise asju lugeda ja kuulata on ikkagi midagi hoopis muud. Samas kutsuksin üles inimesi, kes otsustavad presentatsioone/intervjuusid kuulata, kirjutada üles vähemalt 1 rida, 1 peamine mõte, 1 uus informatsioonikild enese jaoks ja seda elustiilimeditsiini FB lehel ka teistega jagada, et need, kes ei oska inglise keelt/ei jõudnud 24h jooksul ühtegi presentatsiooni kuulata vms, saaksid ka midagi teada. See, kui keegi peale minu kuuldut jagab, on palju kasulikum, sest ma olen neid 10 aastat kuulanud ja minu jaoks pole neis enam midagi rabavalt uut ja seetõttu ma äkki ei oska tulla asjade peale, mis tegelikult olulised on neile, kes on alles oma teekonna alguses. Ja muidugi mul üksi pole võimalik neid KÕIKI kuulata, aga kamba peale saaksime neist enamiku kuulatud.

Hoiatus: Olles palju neid summit´eid kuulanud ja teades ka paljusid esinejaid, siis ma juba tean, et osades asjades (näiteks toitumine) võivad ekspertidel olla veidi erinevad arusaamad (a´la selle osas ei vaidle keegi vastu, et toit peaks olema võimalikult naturaalne, sisaldama rohkelt köögivilju, aga näiteks mõne jaoks on liha okei kui see on kasvatatud mahedalt, osad kasutavad ikka veel sellist väljendit nagu „tervislik õli”, osad paluvad puuviljadega tagasi hoida, kuna need on süsivesikud jne). Ühesõnaga, vaatamata sellele, et tegu on enamasti kõrgelt haritud inimestega, psühholoogidega, arstidega jne, tuleb lõpuks ikkagi teha omad otsused. Sellepärast on selliseid terviseteemalisi intervjuusid hea palju kuulata, sest siis saab väga selgeks, kuhu poole kaalukauss enamasti kaldub. Mina ise olen neid viimased 10 aastat nii palju kuulanud ja selliste vastuolusid tekitanud teemade kohta ise palju uuringuid juurde lugenud, et ma juba tean esinejate juttu kriitiliselt kuulata ning osad väited lasen lihtsalt kõrvust mööda, mida ma ise olen uurinud ja mille suhtes otsustanud, milliste ekspertidega sel teemal minu arvamus pigem ühtib. Alati tuleb enda kriitiline meel säilitada!

Soovitused:

  • Registreerumiseks on vaja sisestada oma nimi (võib olla välja mõeldud, hüüdnimi) ja e-maili aadress. Soovitan anda mõne „rämpsposti aadressi”, kuhu saad erinevaid pakkumisi vms (vähemalt mul endal on selline olemas, mida küll regulaarselt kontrollin, kuid kuhu olulisi kirju ei saa). Või kui tahad teavitusi oma regulaarsesse postkasti, siis soovitan pärast summit´i lõppu end vastavast meililistist eemaldada (meili lõpus on alati olemas „unsubscribe” link, kust saad end mugavalt ja kiiresti eemaldada, et tulevikus mitte enam kirju neilt saada). Vastasel juhul sa võid nendesse meilidesse ära uppuda, sest iga päev sa saad teavituse, et tänased intervjuud on üleval ja vahel küsitakse, et kas sa ikka oled juba tänaseid intervjuusid kuulanud, ja siis tuletatakse meelde, et need varsti võetakse maha ja sul on viimased tunnid veel kuulata jne 🙂 Summit´i toimumise ajal on väga mugav saada teavitus, millal uued asjad üleval on (kuna tavaliselt on meil Eestis nendega vähemalt 7tunnine ajavahe), kuid pärast summit´i lõppu hakkab korraldaja sulle saatma juba muid kirju, ning kui sa aasta jooksul kuulad erinevaid üritusi, siis võid vabalt iga päev 20-30 meili saada nagu mina 🙂
  • Kui sa registreerud enne kui üritus ametlikult pihta hakkab, siis tavaliselt on juba 3-4 intervjuud kohe avalikustatud, mida saad rahulikult enne ametlikku aega ära kuulata/vaadata. Sel juhul saad hiljem, kui intervjuud on tasuta kuulamiseks avatud ainult 24h need kuulatud intervjuud välistada ning valida midagi muud.
  • Kui sul pole eriti aega, aga inglise keel lubab, siis kuula kiirendusega (ma kuulan kõiki neid asju 1,25-1,5 kiirendusega, kui mõni ekspert on eriti aeglase kõnemaneeriga, siis isegi 1,75-2x kiirendusega).
  • Kui on võimalus arvuti taga istudes neid vaadata, siis lülita subtiitrid ka sisse – aitab, kui keerulised sõnad on kirjapildina silme ees.

Kui ei jõudnud 24h jooksul kuulata, aga väga tahaks:

  • Intervjuud on erineva pikkusega, alates 30min kuni isegi vahel 2h – seega kui sul just puhkust pole, siis pole kuidagi võimalik neid kõiki ära kuulata. Saab pealkirja, esitaja ja teemade järgi omad valikud teha, millised 1-2 intervjuud päevas ära kuulata. Kuna tihti on samad esinejad, kes siis vastavalt summit´i teemale veidi erineva nurga alt räägivad, siis mul on juba välja kujunenud omad lemmikud, keda alati kuulata tahan, aga samas üritan leida ka uusi „nägusid”, kel ehk oleks midagi uudset öelda.
  • Tavaliselt on sellistel summit´itel veel päris lõpus üks terve nädalalõpp, mille jooksul on absoluutselt kõik intervjuud korraga uuesti 48h jooksul tasuta kuulatavad. Kui siis ka ei jõua ära kuulata või midagi on nii huvitavat, et tahaks veel ja veel üle kuulata, siis on alati ka võimalik need endale osta. Ma ise olen neid väga palju ostnud, rohkem vahetult pärast vähidiagnoosi saamist, kui kõik oli uus ja infot nii palju. Nüüd juba vähem, sest minu jaoks on tihti juba korduv informatsioon, mida on lihtsalt tore üle kuulata, kuid kuna mul on nii palju juba vanu programme olemas, siis saan alati neid üle kuulata. Kui sa peaksid endale programmi ostma, siis soovitan osta sellise variandi, kus on ka transkriptsioonid olemas, sest tihti räägitakse konkreetsetest vitamiinidest, ravimitest, ravimtaimedest, protseduuridest jne, ja kuigi mul on hea inglise keel, meditsiiniline haridus ja ka piisavalt meditsiinilist sõnavara nii inglise, prantsuse kui ladina keeles, siis ma ei saa alati huultelt lugedes aru (või on audio täpselt olulise koha peal katkendlik), millest nad räägivad, aga kui kirjapilt on ees, siis saab ise hiljem asja põhjalikumalt uurida. Vahel on summit´id pigem presentatsiooni kui intervjuu vormis ja sel juhul on märkmed silme ees, kuid see on pigem erand.
  • Kui sul on perekonnaliige või sõber, kes samuti samast teemast huvitatud on, siis saab programmi ka mitme peale osta ja omavahel jagada, et kõigile soodsam tuleks.
  • See on minu meelest ka hea kingiidee kellelegi, kel on kõnealune krooniline haigus/probleem ja soov leida lahendusi (või kellele sooviksid pähe istutada idee, et võiks sellega tegelema hakata). Loomulikult peab teadma, et kingi saaja oskab inglise keelt. Jõulukuu on jäetud tavaliselt podcastivabaks, kuid uue aasta esimesed podcastid avaldatakse detsembris – seega, kui on huvipakkuvad, siis läheks ka jõulukingina loosi.

Järgnevalt võid leida hetkel käimasolevaid või lähitulevikus algavaid terviseteemalisi summit´eid. Täieneb vastavalt nende toimumiskavale.

HETKEL KÄIMASOLEVAD/TULEVASED ÜRITUSED:

PLANT FIT SUMMIT. See leiab seekord aset viiendat aastat ja ma ise olen ilmselt neid päris algusest peale kuulanud ning seetõttu julgen ka soovitada. Link registreerumiseks

AEG: 9.-17.oktoober. Iga päeva intervjuusid saab tasuta vaadata 24h. Kui ma ajavahet õigesti arvestasin, siis meie aja järgi pannakse iga päeva intervjuud üles kell 18.

SISU: Ekspertidega on 36 intervjuud, mis lahkavad heaolu kolme aspekti: toitumine, liikumine ja mõttelaad.

Mõned näited teemadest:

– Teadus vananemisest ja kuidas jääda terveks ning olla vormis hilisemas eas (päev 1).

– Üks kogemuslugu mehelt, kes kaalus ligi 200kg, kuid muutis oma elu ja hakkas ultrajooksjaks (päev 1).

– Kuidas toit, mida süüa otsustame, aktiveerib meie head või siis halvad geenid (päev 2).

– Kuidas jagu saada lapsepõlvest pärit ülekaalulisusega ja kuidas jagu saada toidusõltuvusest (päev 3).

– Paastumine ja kuidas keha suudab ise ennast parandada juues kõigest vett (päev 4).

– Muutes viisi, kuidas professionaalsed sportlased söövad (päev 5). Üks selle summiti läbiviijatest Luke Tan (ka tema naine tegeleb fitnessiga) on ise kulturist, kes püüab murda seda müüti, et sportlased peavad suures koguses liha sööma.

– Kuidas ennetada soolevähki (päev 6).

– Kuidas tervislikule elustiilile terve perega üle minna (päev 7).

– Kuidas saavutada oma pikaajalised tervise-eesmärgid (päev 8).

– Lihtsad sammud toksiinidevaba eluni (päev 9).

Veel räägitakse näiteks stressist, diabeedist ja insuliinitundlikkuse tõstmisest, põletikulisest soolehaigusest, südamehaigustest, autoimmuunhaigustest, detoxist, mikrobioomist.

Väga raske mõnda üksikut intervjuud soovitada…

Dr. Dean Ornish on see mees, kes esimesena juba 1990ndatel tõestas teadusliku uuringuga, et südamehaigustest on võimalik ainuüksi elustiilimuudatustega paraneda, hiljem tegi ta seda sama eesnäärmevähiga (minu meelest ma olen mõlemaid uuringuid oma blogipostitustes tutvustanud).

Dr. Alan Goldhamer, kes ravib patsientide kroonilisi haiguseid sellega, et võtab nad kalli raha eest kliinikusse ja annab neile vaid vett juua, mulle väga meeldib, tal on ka äge (vähemalt mulle sobiv) huumorisoon, mis tavaliselt igas intervjuus välja tuleb.

Dr. Kim Allan Williams Sr on kardioloog, kes on öelnud sellise teatud ringkondades üsna kuulsaks saanud lause: „On kahte tüüpi kardiolooge: veganid ja need, kes pole uuringuid lugenud.” Kui sa nüüd arvad, et tegu on veganaktivistiga, siis eksid. Tegu siis õppinud arstiga, kes peaks oskama ravida Lääne maailmas nr 1 tapjat, südamehaiguseid. Ise elas aga nii nagu tema enda patsiendidki, kolesterool oli laes, pidas end tervislikuks inimeseks, endine sportlane ja puha, kuni lõpuks üks tema patsient näitas talle, et ainuüksi toitumisega on võimalik südameprobleemidest vabaneda, mida ta alguses keeldus uskumast, sest keegi polnud talle seda ülikoolis õpetanud ega kõigi nende aastate jooksul praktikas. Siis hakkas asja uurima ning avastas, et ongi selle kohta palju uuringuid, katsetas enda peal, töötas. Maloodan, et ma nüüd ei eksinud millegagi, aga kui tema intervjuud kuulad, siis ta kindlasti räägib sellest. Ta ei ole selles osas erand, vaid ikka pigem reegel, ja meie kõik kuulame suud ammuli, mida valged kitlid meile toitumise kohta räägivad ning arvame, et nad päriselt ka teavad midagi. Ma olen 10 aasta jooksul kuulnud nii paljude arstide lugusid, kes ütlesid, et nad muutsid oma mõtlemist, patsientide ravimist ja muidugi iseeenda elustiili pärast seda kui 1 patsient oli nende silmad avanud, mis tegelikult on võimalik. Senimaani räägivad nad aga seda, mida koolis õpetatakse: kroonilised haigused on eluaegsed diagnoosid, millest paraneda pole võimalik, vaid ainuke variant on elu lõpuni võtta ravimeid, mis sümptomeid kontrollivad.

Sellel summitil on veel üks teine arst Dr. Brooke Goldner, kes sama juttu räägib. Tema lugu on siiski natukene teistsugune, sest temal endal oli teismelisena luupus diagnoositud, läbis jubedad ravid, arstid ütlesid, et ega tal pikka elu pole, lapsi kunagi ei saa jne, aga ta kohtus oma tulevase abikaasaga, kes oli tegev tervisevaldkonnas (oli vist treener äkki ja aitas klientidel kaalust alla võtta) ja kuidagi nad sattusid selle peale, et kui teatud toidud tema menüüst eemaldada ja teised lisada, siis kadusid ka kõik luupuse sümptomid. Muidugi ta on elanud kauem kui talle ennustati, tal on 2 last jne. Loodan jälle, et mälu ei peta, aga ta räägib ka kindlasti oma loo.

Chef AJ räägib toidusõltuvusest, mis on paljudel inimestel põhjuseks, miks ei suudeta kaalu kaotada, kroonilistest haigustest paraneda jne. See on tegelikult müstiline, et sellist asja nagu toidusõltuvus pole ametlikult olemas, kuigi meist enamik mingil moel kannatab selle käes, aga ehk sellepärast ei olegi, sest arstid ei jõuaks ära diagnoosida 🙂

Dr. Doug Lisle mulle väga meeldib – ta on psühholoog, kes töötab seal samas paastukliinikus, kus Dr. Alan Goldhamer (olid vist lapsepõlvesõbrad kui ma õigesti mäletan), ja ta seletab nii kenasti lahti, miks me teeme asju, mida me teame, et me ei peaks tegema ja mis kuidagi meile kasuks ei tule.

Dr. Michael Klaper räägib tavaliselt väga ilmekalt piimasaadustest. Ta ise oli vist isegi piimafarmis üles kasvanud.

Link veelkord

Loodan, et leiad endale nende seast midagi huvitavat, mis annab sulle teadmisi, inspiratsiooni, motivatsiooni ja lootust oma tervise-teekonnal.

Toeta mu tööd ja kodulehe ülevalpidamist!

Kui sulle on meeldinud mu blogipostitused, sa oled sealt enda jaoks vajalikku informatsiooni leidnud, siis toeta mu tööd sellega, et teed annetuse, et ma saaksin ka edaspidi tervise teemadel kirjutada ning olemasolevad postitused abivajajatele tasuta lugemiseks üleval hoida. Võid teha ühekordse panuse endale sobivas summas või loo püsikorraldus. Igasugune summa aitab – ka ühe tassi kohvi hinna annetamine kuus aitab katta kodulehega seotud püsikulusid. Olen iga (püsi)annetuse eest väga tänulik.

Võid ka vajutada „meeldib” nupukest või jagada postitust kellegagi, kes võiks infost kasu saada.

Toetuse saad kanda arveldusarvele:

RNMed OÜ

EE547700771004351000

Selgitus: Kodulehe toetuseks

Rahvusvaheline ülekanne:

Saaja nimi: RNMed OÜ

Saaja aadress: Tallinn, Estonia

Saaja konto nr/IBAN: EE547700771004351000

Panga nimi: AS LHV Pank

Panga aadress: Tartu mnt 2, 10145 Tallinn

Panga BIC/SWIFT kood: LHVBEE22