Tervislikuks eluks vajalik: KUIDAS VALIDA MAHLAPRESSI?

Uuendatud oktoober 2021

Tervisliku elustiili viljelemiseks on mingil määral vaja teatud abivahendeid. Minu käest küsitakse tihti, milliseid tooteid ma soovitaksin osta, sest valik on meeletu. Et hoida oma aega kokku seda infot kogu aeg eraldi erinevatele inimestele saatmiselt, hakkan siia jooksvalt lisama tooted, mida ise kasutan või soovitaksin osta, et tervislik elustiil mugavamaks või üldse võimalikuks teha. Esimeseks teemaks on mahlapress, kuna vajasin ise 2020. aastal uut ning kuna uurimistöö mahlapresside maailmas sai tehtud, jagan seda ka sinuga.

Ma olen blogis kirjutanud vee- ja intervallpaastu kasulikkusest, mahlapaastust veel mitte, kuigi ma ise olen seda igal suvel teinud. Seni, kuni ma ükskord leian aja, et see kirja panna, võivad inglise keelest arusaajad inspiratsiooni, teadmisi ja motivatsiooni leida näiteks Super Juice Me! dokumentaalfilmist (kui link ei tööta, siis otsi Youtubest), kus 8 ülekaalulist (OK, 1 oli normaalkaaluline, sest Chroni tõvega ongi väga keeruline ülekaaluline olla) ja haiget (22 erinevat haigust) inimest, kes võtavad iga päev palju ravimeid (üks inimene lausa 52 tabletti iga päev) joovad meditsiinilise järelevalve all 28 päeva ainult värskelt pressitud mahla ja vaadatakse, mis nendega vähem kui kuu ajaga juhtub 🙂

Seal võtavad sõna inimesed, kes on juba tänu toormahlale ülekaalust ja haigustest vabanenud, aga ka arstid, kes on võimelised ravimitest ja sümptomitega tegelemisest veidi kaugemale nägema. See kestab pea 1,5h – kui sul on komme iga õhtu telekast filmi vaadata, siis soovitan soojalt ühel päeval hoopis see ära vaadata (on huvitav ja pigem meelelahutuslik, kindlasti mitte raske) või kui sa oled nagu mina, kelle vaba aeg on väga piiratud ja inglise keele oskus suhteliselt hea, siis pane seadete alt kiirus 1,5 (ma vaatan ja kuulan kõiki asju alati 1,5-kiirusega, sest muidu ma ei suudaks kunagi midagi lõpuni vaadata/kuulata).

Minu isiklik vaade asjale on sama, mida veepaastu all kirjutasin, et jah, on kasulik seda aastas teha mõned korrad, kuid kõige olulisem on, mida sa teed PÄRAST seda. On viimane rumalus teha „vee- või mahladieeti” mingi lühikese „projekti” raames nagu inimesed tihti mingite väljakutsete raames teevad ja siis jätkata oma vana ebatervisliku elustiiliga. Kodus võiks olla kvaliteetne mahlapress ja toormahla tegemine peaks olema igapäevane normaalne elu osa.

Mahlapressi valimine

Kui sa lähed näiteks suurimale inglisekeelsele e-müügiplatvormile Saksamaa Amazoni (sellest, miks ja kuidas osta sealt ja mitte suvaliselt Eesti vahendajalt veidikene hiljem nende jaoks, kelle jaoks Internetist ostmine võõras on) ja trükid otsingusse „juicer machine”, siis sa saad 10 000+ vastust. Kui valida „Masticating Juicers” (aeglane peenestav mahlapress) ehk siis ainuke variant, mida üldse tasub osta kui eesmärgiks on haigusi ennetada või nende kulg tagasi pöörata, jääb valikusse juba vähem mahlapresse, sest kahjuks suurem osa müüdavaid mahlapresse ei kõlba kuskile (vähemalt siis kui sul on tõsised kavatsused nagu haiguste ennetus, ravi, vananemisprotsessi aeglustamine vms). Kui valida „International Shipping” ehk siis mahlapressid, mida on võimalik Eestisse tellida, siis jääb valikusse väga väike valik, mille seas kahjuks pole eriti midagi sellist, mida päriselt osta tasuks ja ka postitasu on üsna krõbe – seega tuleks valik teha siiski KÕIGI olemasolevate mahlapresside seast ning transpordi osas leida muu lahendus, mis muide on peale suurema tootevaliku ka odavam variant (mina kasutan EshopWedrop teenust, millest on täpsemalt kirjutatud allpool).

Sadade mahlapresside valikust end läbi närida pole kerge – see võtab meeletult aega ja uurimistööd. Ei ole abiks see, et esimesed sulle pakutavad mahlapressid on „sponsoreeritud” ehk siis masinat ei tee heaks see, et müüja selle reklaami eest maksab. Samuti ei ole mõtet kohe tormata ostma masinat sildiga „best seller” (populaarne toode), sest ka see ei anna mingit garantiid, et see hea masin oleks või veel vähem, et see sinu eesmärkidele ja vajadustele vastaks. Ma olen sinu jaoks valiku vähendanud 5 masina peale. Mõnda järgnevaist mahlapressimudelitest on inimesed kasutanud juba 10+ aastat. Ilmselt sa ei tahaks 10 aastat vana telefonimudeliga ringi käia, aga mahlapressimaailmas ei toimu murrangulist revolutsiooni iga aasta ega ka mitte iga 10 aasta järel, seega need soovitused kehtivad aastaid. Ma ei saa sulle öelda ühte kindlat mudelit, mida osta, sest igal mahlapressil on omad plussid ja miinused ning millise sa valid, oleneb su eesmärkidest, elustiilist, mis on sinu jaoks oluline, eelarvest jpm. Mina olen valiku 5 kõigi aegade parima masina peale kahandanud ja sina saad kirjelduste järgi teha oma valiku.

Väike selgitus ka üldisemalt. Oma soovitustes lähtun ma inimesest, kel on mõni krooniline haigus või ülekaal ning soovib sellest vabaneda või kel on soov kroonilisi haigusi ennetada. Seda eesmärki ei täida tehes puuviljamahlu, vaid tuleb teha rohelisi mahlu kõige toitainerikkamatest lehtköögiviljadest, millele võib veidi puuvilju või magusamaid juurvilju (nt porgand, peet) lisada magusama ja meeldivama maitse saavutamiseks. Seetõttu on kõik soovitatud mahlapressid aeglased mahlapressid.

Kõige enam ostetakse Eestis (ja ka mujal maailmas) tsentrifugaalmahlapresse, mis võib teha 30 000 pööret minutis. Tundub, et mida rohkem, seda uhkem, aga mahlapressi puhul on vastupidi – sa peaksid soovima masinat, mis teeb võimalikult vähe pöördeid. Tsentrifugaalmahlapressid on odavad, mahl puutub kokku õhuga, mis tähendab seda, et toitained, mille saamise nimel sa ju seda mahla üldse teed, lähevad kaduma. Samas rohelist mahla ei suuda see isegi mitte teha – seega kaob üldse igasugune mõte seda osta, sest nagu ma ütlesin, siis tervise parendamise eesmärgil on vaja just neid tarbida. Kuna toitained on juba mahla valmides kadunud, siis mingist säilitamisest pole juttugi, vaid mahl tuleb kohe ära tarbida. Mina teen aja kokkuhoiu mõttes paari päeva mahlad korraga valmis.

Vihmast päeva on tore mahlateoks ära kasutada.

Samuti annab tsentrifugaalmahlapress vähem mahla välja – seega sa raiskad raha, sest palju mahla jääb toorainest välja pressimata ja ülejääk on vesine. Järgnev pilt on minu mahlapressist väljuvast ülejäägist. Kui sa oled kunagi teinud mahla tsentrifugaalmahlapressiga, siis sa tead, et see on väga vesine. Kui ma kunagi oma tsentrifugaaliga puhast porgandimahla tegin, siis ülejääk oli nagu peenestatud porgand ja ma võisin seda salatina süüa, sest see oli lihtsalt nii mahlane 🙂

Korraliku mahlapressi ülejääk ei ole vesine – sellega hoiad kokku
toorainet ja raha ning toitained on mahlas, mitte äravisatavas ülejäägis.

Lisaks on mahla värvus- ja maitseomadused kehvemad, teeb sellist lärmi, et sa ei saa seda kasutada varajastel hommikutundidel, hilistel õhtutundidel, kui lapsed magavad, elukaaslane kodukontoris kõnesid teeb jne. Masin kuumeneb ka väga kiiresti üle, seega tuleb talle puhkepause anda, et seda mitte läbi põletada, mis mina ilmselt oma tsentrifugaalmahlapressiga kunagi tegin (kuna lühike garantiiaeg oli möödas, siis parandusse viies öeldi mulle, et parandamine läheb kallimaks kui samasugune uus plönn osta). Mõtled, et on odav, aga paariaastane garantii pole kuidagi võrreldav 10-15-aastaste garantiiaegadega, mis on masinatel, mida mina järgnevalt soovitan. Lisaks on erinevused maitses, tekstuuris, koguses, toitainetesisalduses.

Järgnev valik on suvalises järjekorras, sest mahlapresse pole võimalik kuidagi reastada ega vastata otseselt küsimusele: „Millise mahlapressi ma peaksin ostma?” Inimestele meeldivad ka erinevad automargid, pole võimalik valida seda kõige-kõige paremat – igaühele oma. Ideaalset mahlapressi pole veel leiutatud, sest minu meelest oleks unistuste mahlapress selline, millel vajutad nuppu, teiselt poolt tuleb mahl välja ning masin peseb end hiljem ise ära 🙂 Kõik soovitatud mahlapressid on väga head ja pressivad mahla välja, valet valikut teha pole võimalik, lihtsalt mõni võib vastata rohkem sinu vajadustele kui mõni teine. Kui on tõsine soov kvaliteetne mahlapress osta, siis soovitan lugeda kõik läbi, sest ma ka võrdlen neid omavahel ning ma olen kindel, et tunned „oma” tulevase mahlapressi nende seast ära.

Omega VSJ843

Antud mahlapress troonib paljudes „kõigi aegade parimate mahlapresside” ja „ekspertide lemmikute” edetabelites. Sellel on 15-aastane garantii, mis on hetkel täielik maksimum mahlapressimaailmas, mis juba iseenesest peaks tekitama usaldust, et tegu on väärt masinaga. Omegal on pikk ajalugu (üle 35 aasta), seega ilmselt ei kao firma kuskile ja ei teki probleeme varuosade ja/või lisavarustuse saamisega, kui selleks peaks kunagi vajadust tekkima, ning masinad on end pika ajaloo jooksul tõestanud kui väga vastupidavad. See on ilmselt parim hetkel saadaolev vertikaalne masin. Aeglane mahlapress, mis teeb 43 pööret minutis, mis tsentrifugaalmahlapresside 3000-30 000 pöördega võrreldes on ikka pikk samm paremuse poole (mida kiirem, seda rohkem läheb toitaineid kaduma). Seega on väga vähe kuumust, mis tähendab, et toitained ei lähe kaduma. Selle mahlapressiga saab teha suurepäraselt nii rohelisi lehtköögivilju kui ka pehmeid puuvilju, mis mõne järgnevalt soovitatud masinaga pole nii hea (siinkohal tulevadki mängu sinu eesmärgid – kas ja kui palju sa soovid puuvilju mahla valmistamisel kasutada). Mahlas on vähe viljaliha. Vaikne – vertikaalsetest mahlapressidest ilmselt vaikseim, seega saab kasutada mil iganes soovi on, kartmata oma naabreid üles ajada 🙂 Kuna see on vertikaalne mahlapress, siis ta võtab vähem ruumi, mis võib samuti mõnele inimesele, kel on väike köök, oluline aspekt olla. Vertikaalset masinat on ka tihti kergem puhastada, mis annab ajalise võidu, ja olgem ausad – mahla on kena teha ja juua, aga see hilisem puhastamine on suhteliselt tüütu tegevus, mis tuleb hea asja nimel alla neelata. Samas on antud masin üks kõige lihtsamini puhastatavaid vertikaalseid masinaid ning odavate tsentrifuugidega ei saa üldse võrreldagi, sest kuna need masinad ei tee eriti head tööd, siis nende ekraanid on nii paksult viljaliha täis, et selle puhastamine võtab kõvasti aega. Oluline on mahla pressimisel teha asju õiges järjekorras (pehmetele peab järgnema midagi kõva) ja toorained eelnevalt (näiteks seller ja lehtköögiviljad) pisemateks tükkideks lõigata, porgandite puhul on mõttekas osta väiksema diameetriga porgandeid ja mitte mingeid hiiglaseid, mis ilmselt masina ära suudavad ummistada, puuviljad peaksid pigem olema kõvemat sorti, mitte vanad ja pehmed (pehmetest õuntest saad pigem õunapüree, mitte õunamahla). Söötmisava, kuhu puu- ja köögiviljad panna, on teiste mahlapressidega võrreldes üpris suur, ja ei pea igat tükikest avast sisse suruma, sest see käib sellel masinal automaatselt, mis teeb mahla tegemise veidikene kiiremaks. Masinat saab järjest kasutada 30 minutit, misjärel peaks sellele veidi puhkust andma – see on väääääga pikk aeg võrreldes nende tavaliste odavate käkkidega, mis juba mõne minutiga üles kuumenevad ja peagi seetõttu oma lõpu leiavad. Olen isegi kuulnud, et üks mahlaekspert kasutab antud mahlamasinat tund aega järjest (omal riskil, seega igaks juhuks ei soovita, sest see ei vasta garantiireeglitele), et kogu oma päevane mahlakogus korraga valmis teha, ning tal pole mingeid probleeme olnud. Kui osadel järgnevatel mahlapressidel on kaasas lisavidinaid, millega saab lisaks teha pähklivõid ja jäätist, siis antud masin selleks otseselt disainitud pole, kuid neid saab vaatamata sellele siiski teha (masina ekraani alt tuleb lihtsalt üks väike silikoonist vidin eemaldada selleks ajaks kui sa näiteks jäätist teed). Samas tuleb öelda, et teised masinad saavad selle tööga paremini hakkama – seega kui see on sinu jaoks oluline funktsioon lisaks mahla tegemisele, siis võib olla on mõttekam mõni teine järgnevatest masinatest välja valida. Antud masin on aga kõige parem mahlapress kõigi ülejäänud soovitatud masinatega võrreldes taimse piima (näiteks mandli- ja kookospiima) valmistamiseks.

Kokkuvõttes võib öelda, et see on selline väga hea universaalne masin, mis saab suurepäraselt hakkama kõigi erinevate toorainetega, millest sa võid soovida mahla teha. Kui mõni masin on eriti hea roheliste lehtköögiviljade korral, teine on parim kõvade juurikate nagu porgandite ja peedi puhul ning kolmas saab pehmete puuviljadega hakkama, siis antud masin ei ole konkreetselt millelegi spetsialiseerunud, vaid sobib nende kõigi puhul. Lisaks pikk garantii, usaldusväärne firma ja kõik muu positiivne, mis juba eelnevalt sai öeldud. Aga kõige olulisem on ikkagi see, et sellega saab kõrge kvaliteediga mahla teha.

Hind on alati muutuv suurus, kuid nagu ma ütlesin, siis kuna mahlapressimaailmas ei tule uusi revolutsioonilisi asju iga aasta peale, siis suuri hinnalangusi ei toimu. Kui toote hind koos postitasuga jagada ära 15 aasta peale, mil garantii kehtib (potentsiaalselt peab isegi rohkem vastu), siis see maksab sul aastas 43 eurot ja kui seda iga päev kasutad, siis 12 senti/päev. Kui palju sa iga päev bensujaamas või kohvikus kohvi, saiakeste vms peale kulutad? 🙂 Selles võrdluses ei tasu ka kuidagi osta mingit „odavat” tsentrifugaalmahlapressi, millel on ehk aastane garantii. Sa saad, mille eest maksad, ja teatud asjade puhul ei tasu kokkuhoid end ära. Samuti hoiad kvaliteetset mahlapressi kasutades rahaliselt kokku ostetud juurikate pealt, mis aastate peale samuti piisava rahalise kokkuhoiu annab. Võrdle seda hinda ka nüüd mingi poemahlaga või värskelt pressitud mahlaga, mida müüakse sulle kuskil kohvikus. Tervislikkusest ei hakka üldse rääkimagi!

Kui sa tunned, et antud mahlapress on see, mida sa vajad, siis veelkord link.

Tribest Slowstar

Lisaks eelmisele üks parimaid vertikaalseid aeglaseid mahlapresse. Seda peetakse ka alustajatele üheks paremaks masinaks kvaliteetsete mahlapresside seas. Garantii on 10 aastat, seega lausa 5 aastat vähem kui eelmisel, kuid kui võrrelda masinatega, mida tavaliselt ostetakse ning nende maksimaalselt 2-aastase garantiiga, siis 10 aastat on väga pikk garantiiaeg. Palju sul üldse on kodumasinaid, millel oleks 10-aastane garantii? Teeb 47 pööret minutis ehk siis tsipakene kiirem kui eelmine (43 pööret/min), kuid see pole mingi vahe kui võrrelda jälle enimostetud tsentrifugaalmahlapresside 3000-30 000 pöördega minutis. Samas see tähendab seda, et porgandeid, peete jms kõvasid juurvilju teeb ta võrreldes Omega VSJ843 pressiga paremini. Tribest Slowstariga tehtud mahlas on rohkem viljaliha, mis iseenesest pole ju halb, aga ma tean, et osadele ei meeldi viljaliha kohe üldse ja sel juhul on eelnevalt kirjeldatud Omega parem valik (samas on alati võimalik ka lihtsalt sõela kasutada, mis on antud mahlapressiga kaasas). Kui su sooviks on keskenduda peamiseks rohelistele mahladele, siis Omega annab rohelistest lehtköögiviljadest tsipake enam mahla välja kui Slowstar, kuid muude köögiviljade puhul on Slowstar veidikene parem (ilmselt kuna pöördeid enam). Sarnaselt eelmisele ei pea (lausa soovituslik mitte kasutada seda vidinat, millega toorainet lükata) igat tükikest söötmisavast sisse suruma, sest see käib automaatselt (horisontaalsetel masinatel tuleb aidata lükata), mis teeb mahla tegemise veidikene kiiremaks. Puuvilju teeb hästi, kuid sarnaselt Omegale tuleks pigem valida kõvemad („jahustest” õuntest saad mahla asemel õunapüree) või kui teha köögi- ja puuviljamahla, siis pehmele toorainele (näiteks ananass) peaks järgnema midagi kõvemat (näiteks porgand, peet või seller). Omega on veidi vaiksem, samas on nad mõlemad ühed vaiksemad masinad turul (Omega on lihtsalt kõige-kõige vaiksem :)). Omegat on võrreldes Slowstariga kergem puhastada (umbes 3min vs 4min). Slowstaril on aga kaasas lisavarustus, mille abil on võimalik teha tervislikku beebitoitu, kodust jäätist, kastmeid ja pähklivõid (röstitud pähklid töötavad alati tooretest paremini, sest seal on õlisisaldus suurem) ning jahvatada kohvi. Kui midagi peaks masinaga garantiiajal juhtuma, siis Tribesti klienditeenindust kiidetakse rohkem kui Omega oma.

Kokkuvõttes sarnane ja sama hea masin kui eelmine, mis on hea universaalne mahlapress, mis sobib juhul, kui soovid mahla valmistada nii kõige tervislikematest rohelistest lehtköögiviljadest kui ka puu- ja juurviljadest, kuid garantiiaeg on oluliselt lühem. Kuigi mõlemaga saab teha kodust tervislikku jäätist ja pähklivõid, siis Slowstaril on selleks kaasas spetsiaalne otsik. Ma ise olin pikka aega veendunud, et ostan endale Omega VSJ843, kuid nüüd olen hoopiski Slowstari omanik. Minu jaoks sai otsustavaks just see, et antud masin on disainitud koduse jäätise ja pähklivõi valmistamiseks – kuna mul on kodus väike laps, siis see oli mulle oluline lisavidin. Kui keegi peaks selle masina kasuks otsustama, siis võin väikseid nippe jagada, kuidas antud masinaga kiiremini sõbraks saada.

Kui toote hind koos postitasuga jagada ära 10 aasta peale, mil garantii kehtib (potentsiaalselt peab isegi rohkem vastu), siis see maksab sul aastas 45 eurot ja kui seda iga päev kasutad, siis sarnaselt eelmisele mahlapressile 12 senti/päev. Kui palju sa iga päev bensujaamas või kohvikus kohvi, saiakeste vms peale kulutad? 🙂 Selles võrdluses ei tasu ka kuidagi osta mingit „odavat” tsentrifugaalmahlapressi, millel on ehk aastane garantii. Sa saad, mille eest maksad, ja teatud asjade puhul ei tasu kokkuhoid end ära. Samuti hoiad kvaliteetset mahlapressi kasutades rahaliselt kokku ostetud juurikate pealt, mis aastate peale samuti piisava rahalise kokkuhoiu annab. Võrdle seda hinda ka nüüd mingi poemahlaga või värskelt pressitud mahlaga, mida müüakse sulle kuskil kohvikus. Tervislikkusest ei hakka üldse rääkimagi! Kui see masin vastab kõige paremini sinu vajadustele, siis link on siin.

Tribest Green Star Pro ja Tribest Green Star Elite

Ülejäänud mahlapressid on horisontaalsed, mis võtavad köögis veidi rohkem ruumi ja tooraine tuleb jõuga sisse suruda, sest see ei lähe automaatselt nagu vertikaalsetel masinatel. Pro-d saab kasutada ärilistel eesmärkidel ja selle garantiiaeg on 15 aastat. Kodukasutajale on mõeldud Elite, mille garantii on 12 aastat. See, et Pro-d saab kasutada ärilistel eesmärkidel, ei tähenda seda, et seda ei võiks tavakasutaja oma koju soetada – see oleneb jällegi su eesmärkidest ja kui eesmärgiks on seda palju kasutada, siis see on mõeldud suuremaks kasutamiseks ja ka garantii kestab kauem. Pro on nii 2 korda kallim kui näiteks esimesena kirjeldatud Omega VSJ843 – kindlasti ei anna ta 2 korda enam mahla välja, kuid see on mõeldud spetsiaalselt kõige tervislikematest rohelistest köögiviljadest mahla välja pressimiseks ja seega annab välja rohkem olulisi toitaineid. Samuti tuleb ta paremini toime juurviljadega nagu peet ja porgand ning samuti selleriga, kuid kindlasti pole ta mõeldud suures koguses puuviljamahla valmistamiseks. See muidugi ei tähenda seda, et puuvilju sellega üldse teha ei saaks – lihtsalt sellele peab kindlasti mõni kõvem tooraine järgnema, mis pehme puuvilja edasi aitaks lükata. Ma ei taha siin liiga tehniliseks minna, aga nendel masinatel on väga äge tehnoloogia, kuidas lisatoitaineid toorainest välja saada, mis siis lõppkokkuvõttes on sinu mahlas ja jõuab su kehasse. Ütleme nii, et kui ma oleksin raskelt haige ning sooviksin oma keha toitainetega maksimaalselt üle ujutada lootuses, et ma aitan sellega oma immuunsüsteemi ning vabaneksin oma haigusest või võidaksin oluliselt oma elule kvaliteetseid aastaid juurde, siis ma ostaksin selle, sest mida rohkem toitaineid ma korraga saan, seda parem. Üks mahlapresside ekspert ütles, et Pro on nagu Cadillac ja Omega VSJ843 on nagu Prius (kui sa midagi autodest tead). Pro annab kvaliteetsemat mahla ehk siis enam toitaineid ja raiskab vähem toorainet ehk siis annab enam mahla välja, samuti on vähem viljaliha. Kui sa aga oled terve, teed mahla ennetamise eesmärgil ja oled veidi laisk ka (Pro-ga mahla tegemine ja hilisem puhastamine võtab enam aega), siis on Omega okei. Tribest on ka ainuke firma, mis on otseselt teinud uuringu selle kohta, et nende Green Star mahlapressiga tehtud mahl säilib 72h ilma oluliselt toitaineid kaotamata. Kõik teised väidavad seda sama oma mahlapressiga tehtud mahla kohta kasutades tegelikult nende uuringut 🙂 Mõlemat masinat saab järjest kasutada 30 minutit, pärast mida peaks neile veidikene puhkust andma. Kui sa oled hinnatundlik, siis Elite on põhimõtteliselt sama, mis Pro (garantiiaeg on 3 aasta võrra lühem, selles on veidi plastikut ja kuna Pro on mõeldud ärilistel eesmärkidel kasutamiseks, siis sellel on jahutussüsteemid jms paremad, et ta pidevale kasutamisele vastu peaks), kuid on vaid veidi kallim kui Omega. Pro-l on palju lisavarustust, millega saab teha enam kui ainult mahla (näiteks kodust tervislikku jäätist). Pro on täielikult roostevabast terasest ja pole mingit plastikut. Omegal on mingid plastikosad, millega mahl kokku puutub, kuid ma isiklikult selle pärast ei muretseks, sest seal pole kuumust ja mahl puutub plastikuga kokku väga lühiajaliselt, samuti on testitud, et mahlas pole BPA jälgi.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Pro on muidugi uuem ja parem kui Elite ja nad mõlemad on eelmisest kahest vertikaalsest paremad juhul kui sul on mõni raske krooniline haigus ning sa teed mahla eesmärgiga oma tervislikku seisundit parandada, sest sa saad suurema koguse mahla kõrgema toitaineväärtusega. Seejuures on veidi ajakulukam mahla valmistamine ja hilisem masina puhastamine teisejärguline teema. Kui lihtne mahlapressi pesemine on kõige olulisem asi, siis peaksid valima ühe kahest soovitatud vertikaalsest masinast (Omega VSJ843 puhastamine veidi kergem kui Slowstaril).

Kui Tribest Green Star Elite hind koos postitasuga jagada ära 12 aasta peale, mil garantii kehtib (potentsiaalselt peab isegi rohkem vastu), siis see maksab sul aastas 46 eurot ja kui seda iga päev kasutad, siis 13 senti/päev, mis on enam-vähem sama, mis kaks eelmist masinat. Kui Tribest Green Star Pro hind koos postitasuga jagada ära 15 aasta peale, mil garantii kehtib (potentsiaalselt peab isegi rohkem vastu), siis see maksab sul aastas 42-52 eurot ja kui seda iga päev kasutad, siis 12-14 senti/päev, mis on samuti kõigi eelnevate masinatega võrreldav maksumus. Kui palju sa iga päev bensujaamas või kohvikus kohvi, saiakeste vms peale kulutad? 🙂 Selles võrdluses ei tasu ka kuidagi osta mingit „odavat” tsentrifugaalmahlapressi, millel on ehk aastane garantii. Sa saad, mille eest maksad, ja teatud asjade puhul ei tasu kokkuhoid end ära. Samuti hoiad kvaliteetset mahlapressi kasutades rahaliselt kokku ostetud juurikate pealt, mis aastate peale samuti piisava rahalise kokkuhoiu annab. Võrdle seda hinda ka nüüd mingi poemahlaga või värskelt pressitud mahlaga, mida müüakse sulle kuskil kohvikus. Tervislikkusest ei hakka üldse rääkimagi!

Omega J8226 (J8006)

Kui sa oled mahla, tervise ja mahlapresside maailmaga veidi rohkem kokku puutunud, siis antud mahlapress (ülipopulaarne J8006 on mingitel segastel asjaoludel J8226-ks muutunud, ainuke erinevus on piges) ei saa kuidagi sulle võõras olla. Ma ise olin pikka aega veendunud, et just selle ma peaksin endale ostma, sest juba aastaid tagasi sattusin mitme vähihaige inimese peale, kes oma tervenemise protsessis ka värsket mahla kasutasid ning neil oli just see masin. Kuigi antud masin on pärit aastast 2008, on ta suurimal inglisekeelsel e-müügiplatvormil kõige müüdavamate aeglaste mahlapresside edetabelis ka aastal 2020! Lisaks võid leida palju ülistavaid hinnanguid kasutajate poolt. Tegu on kindlasti väga hea masinaga, kuid mulle tundub, et selle tohutu populaarsuse taga on pigem sama põhjus, miks minagi seda masinat teadsin ja endale soetada mõtlesin – inimestel lihtsalt pole aega selle 10 000+ valiku seas orienteeruda ning uurimistööd teha, nad on antud masinast kuulnud tänu teatud raskete krooniliste haigustega tervisliku elustiili eestkõnelejate käest ning siis ka endale selle masina ostnud. Kui antud inimene ostis selle „uue” põlvkonna masina aastal 2008 ja see nii 20 aastat vastu peab, siis loomulikult pole tal mingit vajadust vahepeal uut masinat endale osta, mis aga ei tähenda, et siin viimase kümnendi jooksul midagi paremat poleks välja tulnud 🙂 Mulle küll tundub, et selle populaarsus ja head hinnangud põhinevad sellel, et kasutajatel pole lihtsalt teiste mahlapressidega kogemusi ning ei oska oma Omega J8226 (J8006) teistega võrrelda.

Kuna tegu on hea masinaga ning väga populaarsega, siis ma ei saanud seda nimekirjast välja jätta, et ei tekiks küsimust, miks ma seda ei soovita. Antud masin teeb 80 pööret minutis, mis Omega VSJ843 ja Tribest Slowstariga võrreldes on pea poole rohkem, kuid jällegi – täiesti tühine vahe kui arvestada sellega, et enamikel inimestel on kodus masin, mis huugab meeletu müra saatel 3 000-30 000 pööret minutis. Seega ta siiski pressib toorainest palju mahla välja, õhuga kokkupuude on minimaalne, kuumus on madal ja seega jääb mahla rohkem toitaineid alles. Lisaks mahlale saab sellega teha ka pähklivõid, beebitoitu, jäätist ja jahvatada kohvi. Kuna pöördeid on vähe, siis masin töötab vaikselt. Garantii on mahlapressimaailma maksimum – 15 aastat. See pilu, kust sa oma tooraine sisse söödad, on aga üsna väike, mis tähendab seda, et sa pead eelnevalt puu- ja köögiviljad pisikesteks tükkideks tegema. Samas käib see sama asi pea kõigi aeglaste mahlapresside kohta – mõne puhul saab tükid jätta veidi suuremaks, teise puhul peavad olema pisemad, aga tükeldamine on üldjuhul nende kõigi puhul soovitatav, et nad seal midagi ära ei ummistaks ja mahlategu sujuks. Tuleb suurepäraselt toime nii roheliste lehtköögiviljadega kui ka puuviljadega, kuid nagu enamasti on soovitatav toorainet sisse sööta õiges järjekorras, kus pehmetele asjadele järgneb midagi kõvemat.

Kui mahlapressi hind jagada ära 15 aasta peale, mil garantii kehtib (potentsiaalselt peab isegi rohkem vastu), siis see maksab sul aastas 25 eurot ja kui seda iga päev kasutad, siis selle maksumus on 7 senti/päev, mis teeb sellest masinast kõige odavama masina üldse. Mida sa saad 7 sendi eest päevas ja veel 15 aastat järjest? Link veelkord.

Champion

Champion on sarnaselt eelmisele üsna kuulus ja tuntud kui kvaliteetne ja vastupidav mahlapress. Kui Omega on pika ajalooga ning seega võib üsna kindel olla, et nad ei kao kuhugi, siis Champion on veel pikema ajalooga – nad tegutsevad 1955. aastast alates ja masina disain pole selle aja jooksul eriti muutunud. Kui sulle meeldib klassika, siis see on sinu jaoks! See masin on tõeline tank, sest see on tehtud ajal, mil asjad pidasid vastu 🙂 Sellel on „kõigest” 5-aastane garantii, kuid ma olen korduvalt sattunud lugema ülevaateid, kus inimesed ütlevad, et neil on Champion 20-30 aastat vastu pidanud. Võimalik, et see ei lähegi kunagi katki – seega kui sa elad üksikul saarel, kuhu varuosad kohale ei jõua, siis see masin on ilmselt kindla peale minek. Nii mõnigi eelpool soovitatud masin võib samuti kaua vastu pidada kui juba garantiid on 10-15 aastat, aga kõik teised pole veel nii kaua turul olnud, et tarbijad saaksid seda kinnitada. Mahla pressimise poole pealt tuleb aga arvestada, et tegu on väga vana tehnoloogiaga ja vahepeal on asjad edasi arenenud. Pöördeid on minutis 1725, mis tundub kole palju kui siin eelpool olid masinad 43-80 pööret minutis, kuid kui jällegi võrrelda 3 000-30 000 pöördega, millega enamus inimesi kodus mahla valmistavad ja arvavad, et saavad sealt mingeid toitaineid, siis see ei kõlagi nii halvasti. Siiski on seda raske aeglaseks mahlapressiks nimetada (aeglaseks võiks ehk liigitada kõik mahlapressid, mis teevad kuni 200 pööret minutis) ja ma ise suhtun sellesse nii, et kui nii paljud raskete krooniliste haigustega inimesi on oma tervenemisprotsessis kasutanud seda masinat (sest vanasti polnud lihtsalt paremat), siis see annab veelgi rohkem lootust, et mõne teise eelpool soovitatud masinaga on oma immuunsüsteemi võimalik veel rohkem turgutada. Kuna pöördeid on rohkem, siis ta ei ole nii vaikne kui kõik teised eelpool, kuid samuti mitte nii lärmakas nagu tsentrifuugiga mahlapressid, mille puhul on tõesti tunne nagu lennuk valmistuks köögis õhku tõusmiseks. Kui sa tahad teha rohelisi lehtköögivilju, siis teised masinad on paremad, Champion saab nendega hakkama, kuid mitte nii hästi kui kõvemate juurikatega (porgandi, peedi ja teiste juurviljadega saab paremini hakkama kui kaks esimest vertikaalset mahlapressi). Championi tooraine sisestamise ava on suurem kui näiteks Omega J8226 (J8006), mis tähendab, et mahlategu läheb kiiremini, kuna ei pea nii väikseid tükikesi tegema. Tegu on kindlasti hea masinaga, mis annab head toitainerikast mahla ja see on kindlasti parem kui ükskõik milline tsentrifuug. Olen ka lugenud, et selle masinaga saab teha parimat kodust banaanijäätist, kuna see teeb jäätise kuidagi eriliselt kohevaks (tänu õhule), mida teised masinad ei suuda. Samas tähendab see seda, et mahla tegemise ajal pääseb õhku masinasse sisse, mis alandab mahla toiteväärtust.

Kui antud mahlapressi hind koos postitasuga jagada ära 5 aasta peale, mil garantii kehtib (kuid nagu ma ütlesin, siis võib leida inimesi, kes on antud masinat 20-30 aastat kasutanud), siis see maksab sul aastas 100 eurot ja kui seda iga päev kasutad, siis on selle hind 27 senti/päev, mis võrreldes teiste masinatega tundub kallis, kuid jällegi – kui palju sa iga päev bensujaamas või kohvikus kohvi, saiakeste vms peale kulutad? 🙂 Kui sulle tundub, et sa usaldad neid inimesi, kes on seda masinat probleemideta kasutanud 20-30 aastat, siis link on veelkord siin.

Kokkuvõttes on kõige parem mahlapress see, mida sa kasutad!

Sinu terviseks!

Järgnev on ainult neile, kellele toodete veebist ostmine, eriti kui see toimub välismaistel veebilehtedel, võõras on:

Miks ja kuidas osta suurimalt inglisekeelselt e-müügiplatvormilt (või mõnelt muult välismaiselt kodulehelt)?

Esiteks selle pärast, et Eestist ostes pole sul tihti mingit valikut. Näiteks ei suutnud ma Eestist leida mitte ühtegi neist viiest mahlapressist, mida ma eelpool tutvustasin. OK, 1-2 varianti pole, aga mitte ühtegi?! Eestis müüdav mahlapresside valik on nii nutune, et mul on Eesti inimesest lausa kahju. Pole ime, et meil enamusel kas pole mahlapressi üldse või selleks on tsentrifuug, mis tervislikule elustiilile palju kaasa ei aita. Ja teiseks, isegi kui sa leiad täpselt sama asja Eesti kaupmehe käest, siis sul tuleb isegi postitasu arvestades see asi odavam osta mujalt.

Välismaiselt lehelt ostmine pole midagi keerulist. Teed läbi lühikese registreerumisprotsessi ja hakkad tooteid ostukorvi lisama. Mina isiklikult teen oste Saksamaa Amazonist. USAst ja nüüd ka Suurbritanniast ostes tuleb arvestada lisamaksudega, sest tegu pole Euroopa Liiduga, hinnad on dollarites/naelades ja täita tuleb tollideklaratsioon – liiga palju jama minu jaoks.

Krediitkaart.

Ostmiseks on muidugi vaja krediitkaarti, mis tänapäeval on vajalik omada kui sa vähegi reisid ja Internetist midagi ostad. Mul pikka aega ei olnud, sest puudus otsene vajadus ning polnud soovi järjekordse kaardi, mida vaid mõned korrad aastas vaja läks, eest maksta, aga selle puudumine põhjustas siiski aeg-ajalt ebamugavusi. Lõpuks lahendasin olukorra nii, et taotlesin Swedbanki kuutasuta krediitkaarti, millele kannan ise raha peale – seega ma krediiti ei kasuta, sest kaart on kuutasuta just seetõttu, et selle kaardi krediidi kasutamine läheb väga kalliks maksma. Kui sa tahad krediiti kasutada, siis ma ei soovita seda kaarti mitte mingil juhul, aga kui sul on kaarti vaja lihtsalt selleks, et Internetist ostude sooritamine üldse võimalik oleks ja sa ei soovi lisakulusid, siis nii kaua kuni sinna oma rahad peale kannad, ei ole sul kulusid ning ostud saab kenasti tehtud.

Transport Eesti.

Nagu juba eelpool öeldud, siis välismaalt tellimisel teeb valiku ahtaks see, et me elame Eestis ja paljud müüjad oma kaupu üldse siia ei saada või see on täiesti ebanormaalse hinna eest. Selle probleemi lahendamiseks olen kasutanud Leedu firma Eshopwedrop teenust. Kui sa hakkad mingit kaupa tellima, siis alati kontrolli, kas seda Eesti saadetakse üldse ja kui, siis millise hinna eest. Kui sa tahad mingit väga konkreetset asja ja seda Eesti ei saadeta, siis pole üldse küsimustki – kasuta Eshopwedrop teenust. Kui aga kaupa ollakse nõus Eesti saatma, siis enne ostmist kontrolli palju nad transpordi eest tasu võtavad – kui see on ebanormaalselt kõrge või kõrgem kui Eshopwedrop küsib (saad kalkulaatoritega umbkaudse hinna arvutada nende kodulehel või vaadata hinnakirja kui tead oma kauba kaalu), siis jällegi pigem telli transport nende kaudu.

Sisuliselt on nii, et enne kauba (näiteks mahlapressi) tellima hakkamist registreerid end kasutajaks (alati võid otsida, kas mingit sooduskoodi on), siis sa saad oma koduaadressi mitte Eesti, vaid näiteks Saksamaale (või mõnda teise riiki olenevalt sellest, millise riigi e-poest sa oste sooritad). Saksamaalt tellides panedki nende antud Saksamaa aadressi ning sinna tuuakse kaup tavaliselt tasuta kohale. Sealt edasi viiakse su kaup Vilniusesse ja sealt Eesti – selle transpordi eest siis maksad. Mahlapressi ostes kaalus mul kaup 10,25kg ja kuna oli paarsada grammi üle 10kg, siis maksin kuni 12kg paki eest – seega ostsin veel mingeid vajalikke vidinaid (nt vitamiine) ja nende eest transporditasu ei lisandunud. Kauba sain kätte 8 päevaga, mis võib olla lühem või pikem olenevalt mis päeval ja kellaajal sa tellid jne.

Pane tähele! Paljud sellel lehel olevad lingid, eriti Amazoni omad, on soovituslingid (affiliate). Kui sa nende linkide kaudu otsustad endale mõne soovitatud toote osta, siis hind sinu jaoks ei muutu, aga koduleht võib saada väikese soovitustasu.