“iThrive!” ÜHEKSAS OSA: Tõelised lood õnnelikult elavatest inimestest

iThrive: Rising from the Depths of Diabetes & Obesity

Ma elan õnnelikult: pääsemine rasvumise ja diabeedi sügavikust

“iThrive!” ÜHEKSAS OSA: Tõelised lood õnnelikult elavatest inimestest

Üheksas ja ühtlasi viimane episood algab dr. Fuhrmaniga, kes rõhutab jälle seda, millest on ka eelnevalt juttu olnud, et töödeldud, rasva, suhkrut ja soola täis toit tekitab nõiaringi, millest on raske välja tulla, sest see stimuleerib meie aju ja meie ajul puudub võimalus teha õigeid otsuseid, sest see ootab kogu aeg stimulatsiooni kaloririkkast toidust. Ta ütleb, et suhkur on väravaks narkosõltuvusele: lapsed esmalt harjutatakse ära suhkruga, keskkoolis lähevad nad üle alkoholile ja seejärel tulevad juba narkootikumid. Neist saavad kroonilised sõltlased, kes peavad oma aju kogu aeg stimuleerima mingite ainetega (olgu selleks töödeldud toit, alkohol või narkootikumid), et end normaalselt tunda. Ta arvab, et toitumiseõpetus peaks olema koolis õppekavas. Ta rõhutab, et väga oluline on ka see, mida lapse ema sõi juba enne rasestumist, sest see kõik võib kaasa tuua sündiva lapse autoimmuunhaigused, vähi, autismi ja intelligentsus- ning keskendumisprobleemid. Ta leiab, et see on irooniline, kuidas lapsevanemad oma laste eest hoolitsevad rääkides neile unejuttu, aidates hambaid pesta, kinnitades autos turvavöö, kuid siis viivad nad kiirtoidukohta sööma, mis hävitab nende laste aju ja põhjustab ülekaalulisuse ning haigused nagu 2. tüüpi diabeet. Ta rääkis oma organisatsiooni läbiviidud pilootuuringust, kus keskmiselt kuue kuu pärast 10st inimesest 9 said oma diabeedist lahti ning nende keskmine glükohemoglobiini (HbA1C) tase langes 8,2%-lt 5,8%-ni. Ma käsitlesin antud uuringut päris pikalt oma 2. tüüpi diabeedist rääkivas artiklis.

Sarnaselt eelnevates episoodides olnud ekspertidele andis ka dr. Fuhrman peategelasele Jonile konkreetsed juhised, mis ta tegema peaks. Ta ütleb, et kuna Jon on nii tõsises seisus, siis kõik peab tema puhul olema tehtud perfektselt, siin ei ole ruumi nalja tegemiseks. Selliste inimeste jaoks on dr. Fuhrmanil hädaolukorra toitumisplaan, mille eesmärgiks on hetkeseisund võimalikult kiiresti paremuse poole liikuma panna ja kiiresti kaalust alla võtta (5-7kg kuus). Süüa 2 korda päevas, esimene toidukord kuskil 10 paiku hommikul ja teine 17 paiku õhtul. Esimeseks toiduks on salat ja oasupp. Salatikastmes tuleb kasutada veidikene pähkleid ja seemneid. Salatis on näiteks sibulat, tomatit, rukolat, kapsast, veidikene ube. Magustoiduks võib olla veidikene marju. Õhtusöögiks samuti köögiviljad – midagi ühepajatoidu moodi. Lisaks hummus, mida võib juurikatega süüa ja puuvili. Selle dieedi mõte on see, et see peab olema väga lihtne teha ja järgida, et ei jääks mingit ruumi mõtlemisele, mida süüa – kõik on eelnevalt valmis ja tuleb vaid plaani järgida. Ei ole mingit valikuvõimalust – kui sa reisid ja ei saa süüa, siis lihtsalt ei söö. Sööd kas seda toitu või mitte midagi, ei mingeid valikuid. Kui leiad tee pealt salatibaari, kus saad ise salati kokku panna, siis seda võimalust võib kasutada. Supi saab nädalavahetusel valmis teha ja siis terve nädala tarbida. Salatikastmeid võib olla kaks erinevat ja need saab ka ette valmistada. Salatikastmeid võib varieerida. Hetkel ei saa kasutada riisi, kartulit ega jahu, kuid võib kasutada kõrvitsat, herneid, palju rohelisi köögivilju, brokolit, tofut jne. Vähe kõrge glükeemilise indeksiga (GI) toiduaineid ja vähe teravilja. Lisaks andis ta Jonile ülesandeks üles kirjutada, mida ta iga päev sööb ja see arstile ülevaatamiseks saata, et ta saaks teha ettepanekuid ja kontrollida, et ta sööb õigeid asju.

Seejärel oli tunni jagu erinevate inimeste lugusid. Üks meesterahvas rääkis, kuidas ta oma 2. tüüpi diabeedist, kõrgest vererõhust, kolesteroolist ja 5 ravimist 2 kuuga lahti sai ning võttis umbes 23kg alla 3 kuuga. Tal on 8 õde-venda ja ema, kes kõik on diabeetikud ning ta alguses arvas, et asi on geenides ja ta ei saa ise midagi teha selleks, et sellest pääseda. Ta räägib oma ema ja kõigi õdede-vendade lood, nende haigused, komplikatsioonid (pimedaks jäämine, amputatsioonid, infarktid, dialüüsid) enneaegsed surmad jne. Tuleb välja, et tal on kaksikvend, kes erinevalt temast on väga haige. Noorim vend võtab absoluutselt iga päev 25 erinevat ravimit kõigi oma hädade vastu. Kui ta ise diagnoosi sai, siis see polnud jaoks mingi šokk, sest kõigil tema perekonnas oli 2. tüüpi diabeet. Ta hakkas ravimeid võtma, mille kogused muudkui kasvasid, kuni pidi hakkama insuliinisüste tegema. Siis avastati kõrge kolesteroolitase, mille vastu olid uued ravimid, seejärel kõrge vererõhk ja jälle uus ravim. Ta elas seda elu 10 aastat, luges süsivesikuid ja kaloreid, limiteeris oma toidukoguseid, kuid kõik läks sellele vaatamata allamäge. Kuni ta avastas enda jaoks madala rasvasisaldusega naturaalse taimse toidu, mis aitas tal sellest kõigest, millest eelpool juttu oli, vabaneda ja on nüüd elanud seda eluviisi viimased 6 aastat.

Kokkuvõttes oli kõigil oma looga esinenud inimestel eelpool kirjeldatud mehega sarnane tervislik seisund ning nad kõik said sama tulemuse madala rasvasisaldusega naturaalse toitumise ning paastumisega. Enamik, kes rääkisid, läbisid mingi programmi (kas mingis asutuses või Interneti teel), mis aitas neil seda teha. Üks paar vaatas dokumentaalfilmi ning luges läbi diabeedist tervenemise raamatu ning alustas nende abil iseseisvalt.

Toeta mu tööd ja kodulehe ülevalpidamist!

Kui sulle on meeldinud mu blogipostitused, sa oled sealt enda jaoks vajalikku informatsiooni leidnud, siis toeta mu tööd sellega, et teed annetuse, et ma saaksin ka edaspidi tervise teemadel kirjutada ning olemasolevad postitused abivajajatele tasuta lugemiseks üleval hoida. Võid teha ühekordse panuse endale sobivas summas või loo püsikorraldus. Igasugune summa aitab – ka ühe tassi kohvi hinna annetamine kuus aitab katta kodulehega seotud püsikulusid. Olen iga (püsi)annetuse eest väga tänulik.

Võid ka vajutada „meeldib” nupukest või jagada postitust kellegagi, kes võiks infost kasu saada.

Toetuse saad kanda arveldusarvele:

RNMed OÜ

EE547700771004351000

Selgitus: Kodulehe toetuseks

Rahvusvaheline ülekanne:

Saaja nimi: RNMed OÜ

Saaja aadress: Tallinn, Estonia

Saaja konto nr/IBAN: EE547700771004351000

Panga nimi: AS LHV Pank

Panga aadress: Tartu mnt 2, 10145 Tallinn

Panga BIC/SWIFT kood: LHVBEE22