„Ela pikalt ja hästi!” TEINE OSA: Miks me oleme toksilised

Esimene kõneleja tekitas kohe masendust teatades kui suure hulga toksiinidega me iga päev enesele teadmata kokku puutume. Ta teatas, et tal on mittetoksiline põrand, mittetoksiline mööbel jne, sest ta on väga teadlik selle osas, mis meid ümbritseb, kuid ütleb, et kui me läheme näiteks hotelli, siis seal on toksiinid vaibas + sinna on lisatud veel toksiine, et võidelda täidega, seinad on värvitud toksiine sisaldavate värvidega jne – see kõik on inimrakkudele kahjulik. Uuringud näitavad, et inimrakkudel on üsna väikeste toksiinikoguste juures juba talitlushäired ja need kemikaalid põhjustavad vabade radikaalide teket. Samuti näitavad nad korrelatsiooni antioksüdantide ja vananemise vahel: kui antioksüdantide tase meie kehas tõuseb, siis tõuseb ka rakufunktsioon ja eluiga. Seega luues kemikaale, me ise loome keskkonna, kus meie rakud enneaegselt vananevad. Kas sa oled kunagi mööblit ostes mõelnud, mida see sisaldab, ja osanud küsida mittetoksilist mööblit? Mina küll mitte! Ma olen kindel, et see tuba, kus ma hetkel istun, on toksiine täis ja ma isegi ei ole sellest teadlik. Ta tõi sisse ka midagi, mis võib olla tervishoiutöötajatele huvitav – väidetavalt näitavad uuringud õhusaaste ja südamehaiguste vahel suuremat seost kui kolesterooli ja südamehaiguste vahel. Kõik on aga keskendunud sellele viimasele ning statiinidega kolesterooli alandamisele.

Teine kõneleja rääkis minu jaoks juba veidi maisematel teemadel ehk siis meie endi igapäevased väikesed rituaalid alates hammaste pesust rotimürki sisaldava hambapastaga, peseme pead toksiine sisaldavate šampoonidega (ma jätan need konkreetsed nimetused nimetamata, sest need on väga keerulised aru saada ja eesti keelde tõlkida), piserdame oma kaenlaalustesse lümfisõlmedesse alumiiniumi, naistena paneme oma näkku meigi sees sisalduvaid toksiine jne. See on hirmutav, mida müüakse ainuüksi kaubanduskeskuse ilu- ja hügieeniosakonnas. Me ostame neid tooteid, sest eeldame, et kuna need on müügile lubatud, siis ju need on ohutud, kuid tegelikkus on see, et keemiatööstus on suures osas end ise reguleeriv. Valitsustel pole lihtsalt piisavalt aega ega ressursse, et kontrollida seda suurt hulka kemikaale, mis me oleme loonud. Põhimõtteliselt, et kätt pulsil hoida, peaks absoluutselt iga kemikaali kontrollima 15 aastat, et täpselt teada nende pikaajalist mõju meie hingamis- ja suguelundkonnale, vereringele jne. Nad ei suuda seda teha ja ainuke tagajärg on, et kui avastatakse, et nende tooted teevad meie tervisele kahju, siis need ettevõtted maksavad lihtsalt trahvi, mis on nende jaoks kõigest kohviraha, sest sellised ettevõtted teenivad oma kemikaale täistuubitud toodetelt miljardeid. Mulle tuli kohe meelde Johnson & Johnsoni beebipulber, mida seostatakse vähi tekkega. Kiire guugeldus näitas, et augustis määras kohus ühele naisele 417 miljonit dollarit, kel on selle toote kasutamisest lõppjärgus munasarjavähk.

Üks naisterahvas rääkis, et me elame täielikult kunstlikus keskkonnas ja see ei toeta meid bioloogiliselt: me oleme kogu aeg siseruumides (kodu, auto, kontor), kus on õhukonditsioneerid, kütteseadmed, kunstlik valgus, elektroonilised seadmed ja me sööme ebakvaliteetset toitainetevaest toitu.

Üks arst ütles, et me teame, mis põhjustab vähki ja esimesed haigused pole mitte näha füüsiliselt, vaid vaimselt. Vaimsed haigused nagu depressioon, ärevus, skisofreenia, autism, Alzheimer on kõik põhjustatud keskkondlikest faktoritest ja toitumisest. Ta ütles, et ta näeb pidevalt, et kui depressiooni ja ärevusega patsiendid panna korraliku toitumise peale ja teha detoks, siis need probleemid vähenevad või kaovad. Ta ütles, et 2010. aastal president Obama soovil koostatud raport vähi põhjustest ütleb, et vähk on enamikel juhtudel põhjustatud saastatud õhust, veest, toidust ja röntgeni masinatest haiglas. Geenide poolt põhjustatud vähijuhtumid moodustavad USAs vähem kui 5% kõigist vähijuhtumitest.

Edasi räägiti elektromagneetilisest reostusest, mis tuleneb meid ümbritsevast tehnoloogiast nagu arvutid, mobiiltelefonid, wifi, mikrolaineahjud jne. Uuringud näitavad, et see kõik põhjustab meie DNA kahjustusi, vabade radikaalide teket, nõrgendab meie immuunsüsteemi, stimuleerib mitmeid vähivorme, põhjustab laste leukeemiat, probleeme viljastumisel jne, mis tähendab, et see mõjutab meid rakutasandil. Naised pidavat olema eriti tundlikud, sest see mõjutab meie melatoniinitootmist, mis tapavad rinnavähirakke ehk siis mida madalam on su melatoniini tase, seda kõrgem on rinnavähirisk. Me ei saa seda päris vältida, kuid on palju viise, kuidas riske vähendada – näiteks mobiiltelefonid ei pea öösel sees olema ja meie läheduses, et kasutada neid äratuskellana. Kui on vaja kodutelefoni, siis kindlasti juhtmega see vana stiili telefon nagu need kettaga kunagi olid, mitte need juhtmeta variandid, mis tundusid pärast neid kettaga telefone ikka tehnika viimane sõna – tuleb välja, et need on väga suured mürgitajad. Mobiiltelefoni ei soovitata panna kõrva vastu, mida noorem inimene on, seda suurem on risk, sest kolju on õhem. Kasuta valjuhääldit ja juhtmeid kui võimalik. Ära kanna mobiiltelefoni oma kehal (naistel jälle risk rinnavähiks, kui see kiirgus kogu aeg su keha vastas on). Lülita ööseks wifi välja. Voodi lähedal ei tohiks olla telekat, arvutit ja mobiiltelefone. Voodi ei tohiks olla metallist, sest see juhib neid kiirgusi edasi. Samuti on olemas tehnoloogiat, mis vähendab kodus elektromagneetilist reostust. Sellele lisaks tuleb süüa ja elada tervislikult.

Seejärel võeti ette geneetiliselt muundatud (GM) toidu teema, mis on eriti terav USAs, kuid näiteks Eesti ei kuulu nende ELi riikide sekka, kes on oma territooriumil keelanud selle kasvatamise. Samuti tuleb see meile sisse imporditud kaubaga. Niiet me ei saa kohe kindlasti öelda, et see pole meie probleem. GM toidult normaalsele toidule üleminevad inimesed on tähendanud on tervise paranemist. Ilu-, hügieeni- ja toidutööstus on maailmas koondunud kümnekonna väga võimsa ettevõtte kätte, kel on täielik kontroll selle üle, mida me tarbime ja sööme. Eksperdid soovitavad süüa orgaanilist toitu ja kui see pole võimalik, siis vähemalt GM vaba toitu. Palju hoiatatakse Monsanto-nimelise ettevõtte ja nende GM toidu, mida pritsitakse Roundup-nimelise taimekaitsevahendiga, eest.

Edasi liiguti meie kehas olevate mürkide juurde nagu näiteks elavhõbe, mida kasutati pikka aega hambaarstide poolt meie hambaaukude lappimiseks. Seega võib meie suu olla meie krooniliste haiguste põhjustaja. Näiteks ütleb üks arst, et suust tulevad toksiinid on kogunenud artereid ummistavatesse trombidesse, mis põhjustavad infarkti ja põletikku meie kehas. Üks meesterahvas rääkis oma kogemustest, kuidas tal võeti 14 elavhõbedatäidist hammastest välja ja sellest kirjeldusest jäi mulje, et see on ikka väga mürgine, mille eest tööd teinud spetsialistid end suure hoolega kaitsesid. Siis räägiti vaktsiinidest filmi „Vaxxed” tegijatega, kes rääkisid oma filmi tegemiseks nii vaktsineeritud kui vaktsineerimata laste vanematega, ning nende tuuribuss oli täis inimeste nimesid, kes on vaktsiini tõttu surnud või vigastatud. Üks arst rääkis uuringutest, mis seostas vaktsiine neerupuudulikkusega, ning hakkas siis oma haiglas olevate patsientide neerufunktsiooni võrdlema nende poolt saadud vaktsiinidega ning nägi, et see langeb inimestel pärast süsti saamist. Seejärel tegi ta põhjaliku uuringu teaduskirjanduses ning läks sellega oma haiglajuhtkonna juurde, et nad muudaksid haigla vaktsiinipoliitikat, kuid midagi ei muudetud ja ta sai põhimõtteliselt sule sappa.

Seejärel räägiti vähist, millest on tehtud ka eraldi episood (kuues osa). Vähk on metaboolne haigus (seotud ainevahetusega), mis ei teki üleöö. Kiropraktik Véronique Desaulniersi jaoks, kes on ka ise rinnavähidiagnoosi saanud, on kõige olulisemaks asjaks toitumine. Me teame nüüd, et toiduga saab vähigeene sisse ja välja lülitada. Teiseks sammuks oleks alandada oma toksiinitaset: vaadata, mida sa kodus kasutad, mida oma nahale paned. Kolmandaks on oma energiataseme tasakaalustamine: korralik uni, füüsiline aktiivsus, oma hormoonide tasakaalustamine. Neljandaks on oma emotsioonide tasakaalustamine ja oma emotsionaalsete haavade parandamine, mis on üheks keerulisemaks teemaks. Me võime muus osas olla väga head (võtta vitamiine jne), aga kui me ei tegele oma südames olevate haavade ega muuda kõrvade vahel oma suhtumist, siis tervenemist ei toimu. Viiendaks on see, mis sul on suus: metallid ja juurekanalid mõjutavad su tervist. Kuuendaks on teatud ravimtaimede ja toidulisandite kasutamine, mis on uuringutega tõestatud, et aitavad vähirakke tappa ja tugevdada immuunsüsteemi. Viimaseks nõuandeks on oma elul hoida kätt pulsil: tea oma vitamiin D ja joodi taset, tee vereanalüüse, ole teadlik oma hormoonidetasemest.

Paljud inimesed ei mõista, et alla 10% vähijuhtumitest on põhjustatud geenide poolt, seega enam kui 90% on põhjustatud toitumise, elustiili ja keskkonna faktorite kombinatsioonist. Meil ei ole täielikku kontrolli oma keskkonna üle, kuid me saame kontrollida oma lähiümbrust. Elustiili puhul on põhimõtteliselt kaks asja – ära suitseta ja ole füüsiliselt aktiivne. Toitumise osas, kui vaadata vähi statistikat, siis me peame sööma vähem töödeldud toitu, lisatud suhkruid (suhkur toidab vähirakke) ja me peame sööma rohkem naturaalset taimset toitu (köögi- ja puuvilju, tera- ja kaunvilju, pähkleid ja seemneid), sest need toidud võitlevad vähiga.

Räägiti onkoloogi Dr. Victor Marcial-Vegaga, kes ravis oma patsiente operatsiooni, keemiaravi ja kiiritusega nagu tavaliselt, kuid siis õppis tehnikaid, kuidas need vähirakud uuesti normaalseks muuta. Näiteks muudab tavalise raku vähirakuks energia vähendamine ning kui rakule antavat energiat jälle suurendada, siis see muutub tagasi normaalseks rakuks. Ta nimetas paar keerulise nimega tehnikat, mis mõlemad suurendavad rakuenergiat ja viivad rakkudest toksiinid välja + veenisisest C-vitamiini. Mida ta oma onkoloogiliste patsientide juures näeb, et selle ravi tulemusena paranevad ka nende teised seisundid nagu kõrge vererõhk, diabeet, ateroskleroos, artriit, autism, Parkinson, glaukoom, mida ta kunagi varem ei seostanud toksiinide, stressi või füüsilise aktiivsuse puudumisega, mis kõik põhjustavad meie rakkude madalat energiataset. Seega on väga oluline oma raku energiatase hoida kõrge.

Üks arst toob välja punkti, mida ma väga usun, et patsient ise peab olema valmis muutuma, ja sellest pole kasu, kui lähedane inimene nad kuhugile väevõimuga tirivad, midagi teha käsevad jne. Lugemine on väga kasulik, sest esiteks peab olema õige mõtteviis ja seejärel tuleb valmisolek end muuta. Tuleb olla avatud uutele ideedele. Teine lihtne viis on toitumine – tervisliku toidu söömine aitab inimesel ise kogeda muutusi ning olla avatud mõttele, et toitumist saab kasutada ravimina.

Üks meesterahvas toob välja olulise punkti selle kohta, kuidas reklaamidega on meile tehtud täielik ajupesu ja selle tulemusena me mõtleme, et iga meie probleem on lahendatav mingi ravimiga. Ta polnud päris kindel selles protsendis, kuid ta arvas, et nägi kuskil teavet, mis ütles, et ligi 50% arstide poolt välja kirjutatud ravimeid kirjutatakse välja patsientide enda soovil: nad on näinud reklaami ja lähevad siis oma arsti juurde, et seda retsepti saada. Selline käitumine näitab, et me ei näe vajadust midagi oma elustiili juures muuta. Kui sul on kõrge vererõhk, sest sa oled ülekaaluline, pole kunagi trenni teinud ja sööd ebatervislikku toitu (täis transrasvu, praetud toidud), siis pole mingit põhjust hakata korralikult toituma, kaalu langetada ja hakata end liigutama, sest kõige jaoks on lihtsalt olemas järjekordne tablett.

Toksiinidest vabanemise heaks meetodiks on tugev higistamine, sest nahk on meie suurim organ: intervalltreening, infrapunasaun ja muud viisid, mis panevad sind tugevalt higistama. On tehtud uuring, kus inimesed 30 sessiooni higistasid saunas 30-40 minutit. Neile tehti rasva biopsia (paljud toksiinid on talletatud rasvas) enne ja pärast ning tuli välja, et nende toksiinikoormus oli vähenenud 2/3 võrra. Ütleme, et sa teed need 30 seanssi 90 päeva jooksul ja saad 2/3 oma toksiinidest lahti. Teine ekspert soovitas samuti higistamist ja trenni ning neile, kes ei ole suured trennifännid, võiksid näiteks minibatuudil hüpata 20 minutit päevas, et saada oma lümfisüsteem ringlema ja higi lahti. Erinevalt veresüsteemist, mida aitab liigutada süda, lümfisüsteem ei liigu iseenesest, vaid selleks tuleb end liigutada.

Antud episoodi lõpetas mõttemaailma tähtsuse käsitlus. Kui me tunneme hirmu, siis see suurendab meie adrenaliini, et meil oleks jõudu oma elu eest võidelda või kellegi eest ära joosta, kuid samal ajal meie immuunsüsteemi toimimine on maha surutud ja seega suureneb su võimalus vähk saada. Üks ekspert tõi paar näidet inimestest, kellega ta on kohtunud, kellele oli antud vaid mõned kuud elada, kuid kes toitumise ja vaimutugevusega oma vähist tervenesid. Kui sa juba oled haige, siis sa võid oma tervise tagasi saada, kuid pead selleks tegema palju rohkemat kui lihtsalt selle säilitamiseks oleks vajalik. Me ei usu piisavalt toitumise, vaimu ja keha iseparanemise jõudu. Enne sõna saanud kiropraktikust naisterahva öelduga suudan väga hästi samastuda: paljude jaoks on vähi või mõne teise haiguse diagnoos äratuskellaks, mis paneb sind mõtlema ja tegelema asjadega, millega sa varem ei tahtnud tegeleda. Õige suhtumine peaks olema, et su diagnoos on sõnumiks, mis võib lõpuks kujuneda õnnistuseks, ja küsi enda käest küsimusi, mida sa oled teinud, kuidas su eluviis on põhjustanud selle haiguse tekke su kehas. Fransiskaani preester ütles, et pärast raske haiguse diagnoosi on süüdistamine esimese reageeringuna täiesti arusaadav, kuid pikas perspektiivis välisvaenlase süüdistamine jätab su lõksu, selle asemel, et saada õppetund, mida see haigus sulle õpetab. See võtab nädalaid või kuid jõuda sinna punkti, et aru saada, et süüdistamine on limiteeriv, ebaefektiivne ja kasutu tegevus. Meie dualistliku mõistuse jaoks on kõige kergem viis süüdistada kedagi teist asjades, mis talle ei meeldi, sest sel viisil saab ta koheselt ärevusest lahti. See töötab lühiajaliselt, kuid ei vii sind lõppkokkuvõttes kuhugi.

Toeta mu tööd ja kodulehe ülevalpidamist!

Kui sulle on meeldinud mu blogipostitused, sa oled sealt enda jaoks vajalikku informatsiooni leidnud, siis toeta mu tööd sellega, et teed annetuse, et ma saaksin ka edaspidi tervise teemadel kirjutada ning olemasolevad postitused abivajajatele tasuta lugemiseks üleval hoida. Võid teha ühekordse panuse endale sobivas summas või loo püsikorraldus. Igasugune summa aitab – ka ühe tassi kohvi hinna annetamine kuus aitab katta kodulehega seotud püsikulusid. Olen iga (püsi)annetuse eest väga tänulik.

Võid ka vajutada „meeldib” nupukest või jagada postitust kellegagi, kes võiks infost kasu saada.

Toetuse saad kanda arveldusarvele:

RNMed OÜ

EE547700771004351000

Selgitus: Kodulehe toetuseks

Rahvusvaheline ülekanne:

Saaja nimi: RNMed OÜ

Saaja aadress: Tallinn, Estonia

Saaja konto nr/IBAN: EE547700771004351000

Panga nimi: AS LHV Pank

Panga aadress: Tartu mnt 2, 10145 Tallinn

Panga BIC/SWIFT kood: LHVBEE22